Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 10
1
TRANSLATIONS / Re: Wiadomoci po polsku (Posts in Polish)
« Last post by Andre_P on Today at 04:07:23 AM »
Te same wiadomości po angielsku :
http://forum.serara.org/index.php?topic=11962.msg74092#msg74092
Napisał : Ron Besser, administrator, członek-bohater
Kategoria / Temat : Komisja Kontaktowa w sprawie nadchodzącego Objaawienia i sytuacji wyjątkowej na planecie / Ocena Misji 4sty.2019 r., Michał, Wypełniacz Przeznaczenia Wszechświata, Andromadeus, Matka Duch, Uversa


1) « Odpowiedź nr 24, 13 lutego 2019 r., godz. 13:24:33 »
Kibet, napisałeś :
1 Czy wszechświat miał jakikolwiek wkład w wojnę światową pierwsza i drugą ? Tak i nie. Czy istnieją jakieś dowódy ?
Biorąc pod uwagę, że bunt był pierwszym tego rodzaju, nie było natychmiastowych rozwiązań, jak go rozwiązać, więc musieli pozwolić, aby to się rozegrało, a konsekwencją tego były wojny światowe, a my, ludzie na urantii musimy zapytać, kto skorzystał z tych wojen, zamiast szukać przyczyn.

Teraz Ron - Nigdy nie myślałem o tej wersji i to raczej mi się podoba, ponieważ być może nadrzędna troska ducha dotyczyła szczególnie ostatniej wojny światowej. Pozwól mi napisać coś, czego możesz jeszcze nie wiedzieć i daj mi poznać twoją reakcję na te rzeczy, jeśli ma to wpływ na twój pogląd na temat pomocy ducha w czasie tych wojen.

Pod koniec wojny w Europie sprzymierzone bombowce zaczęły otrzymywać pomoc od tego, co Brytyjczycy i Amerykanie nazywali duchy-myśliwce. Możesz sprawdzić szczegóły w Google, ale wydaje się to wskazywać przynajmniej na przypadkowe użycie grup duchów i nie-ludzi nie wiadomo skąd, którzy włączali się do pracy z nimi na niebie szczególnie nad Niemcami, żeby Niemcy nie mogli robić, co chcieli. Czy masz jakieś uwagi na ten temat po sprawdzeniu szczegółów w Google ?

Po drugie miałem okazję czterokrotnie przeprowadzić wywiad z generałem Eisenhowerem na ten temat. Rozluźnił się na tyle, by mówić o historii II Wojny Światowej, że po tym jak amerykańskie oddziały przeszły przez most w Remagen, po tym bardzo znanym epizodzie, który zwiastował ostatni prawdziwy i niebezpieczny niemiecki opór, on zarekwirował wielką posiadłość niemieckiego księcia na swój czołowy obóz i późnym wieczorem usiadł w gabinecie rozważając akcję na następny dzień.

Opowiadał, że był odwrócony tyłem do ogromnego, pięknego, marmurowego kominka. Nagle poczuł, że ktoś tam stoi. Generał Eisenhower jako chłopiec wychowywał się w Kansas w prostym gospodarstwie uprawiającym pszenicę, chodził do kościoła Episkopalnego, gdzie dowiadywał się o fantazjach tamtych czasów, więc wiedział, jak wygląda zjawa, gdyby mu się to kiedyś zdarzyło.

Opisał mi to pojawienie, jak nalał sobie kieliszek brandy lub whisky, nie całkiem pamiętał co to było, a postać podeszła do niego i zaproponowała mu : "Omiń Berlin i powstrzymaj Rosjan aż amerykańskie siły będą mogły być w pełni wykorzystane do bezpiecznego zajęcia Berlina przez Amerykanów i Brytyjczyków''. Eisenhower był teraz całkowicie pewien, że duch miał coś strategicznego na myśli i to byłoby bluźnierstwem, aby nawet wziąć pod uwagę wygraną sojuszników, ponieważ oni utknęli razem i nikt nie szukał nacjonalistycznych wyróżnień w stosunku do drugiego, Eisenhower twierdzi, że był wściekły na tę sugestię i rozkazał zjawie, żeby znikła na dobre.

Kibet Brian, z perspektywy czasu widzimy, do czego generał Eisnehower wracał w tej starej rezydencji niedaleko mostu Remagen. Teraz wiemy z zapisów duchowych, które zostały mi potwierdzone, że był to Caligastia, bo ówczesny Książę Planetarny wiedział, że taniec się kończy i że jego gra polegająca na wspieraniu rządu nazistowskiego polegała na zmuszaniu Michała Nebadońskiego do sytuacji przeciw potężnemu państwu narodowemu, które działało przeciwko wszystkim duchowym mocom Syna Obdarzającego, Jezusa. Caligastia zaplanował wiele z pomysłu holocaustu, ponieważ nienawidził Jezusa i ludzi, z którymi on dorastał i praktykował nauki, które przyniosły dzieło chrześcijaństwa do większości Europy, Ameryki Północnej i Południowej. Rząd nazistowski był nie tylko antyspołeczny, był także plagiatem pracy Boga na Urantii, zamienionym w chaos i morderstwo najbardziej przerażającego rodzaju zachowań. Caligastia życzył Niemcom sukcesu, co kosztowało Urantię wszelkie wyobrażenie, żeby byc światem pokoju i spokoju oraz całkowicie zniszczyło nadzieje i marzenia Chrystusa i świata troski popieranego przez Michała Nebadońskiego.

Po części była to motywacja Caligastii popierania nazistowskiego rządu i jego dróg. Ale Caligastia głęboko nienawidził idei Jezusa i chciał, aby zawiodły wszystkie Jego rachunki, a Urantia żeby stała się kliką nienawiści, której reszta wszechświata musiałaby się bać i zwrócił się do generała Eisenhowera nagle, jako królotwórca w światowej grze o władzę nigdy wcześniej nie widzianej przez rząd Michała.

Generał Eisenhower dorastał w Kansas, przeniósł się do Teksasu, a ostatecznie na pola kukurydzy w stanie Nowy Jork i na końcu do Pensylwanii. Zbieg okoliczności sprawił, że stał się on liderem rezydencji w Gettysburg College w latach, kiedy ja tam uczęszczałem. Nigdy go nie spotkałem, ale w każdym razie byliśmy w tej samej szkole, w tym samym czasie. Generał wspomina, że nigdy nie wiedział, że to był Caligastia, ale później, na swojej inauguracji prezydenckiej prezydent Truman powiedział mu o dziwnej osobie, która zatrzymała się w obrębie Białego Domu, a potem nagle zniknęła. Eisenhowerowi przypomniała się historia z Remagen w tym ciemnym starym dworze, a Truman pisał o panu "T", ale Eisenhower był pewien, że to była ta sama postać. Jest wiele historii do opowiedzenia, z których większości nie znam, ale mogą one nigdy się nie znaleźć w książkach historycznych na Urantii, bo rodzaj ludzi, których mamy na ziemi jest niemiłosiernie spolaryzowany antychrześcijańsko, wystrzega się kościoła i nie podejmuje osobistych działań, aby głęboko odnowić wiarę.

Mam również niezależne świadectwo prezydenta Trumana, zupełnie niezależne od wypowiedzi Eisenhowera o tym dziwnym wydarzeniu, w tych ciemnych, marcowych dniach 1945 roku, ale powinno to przywodzić na myśl każdemu z was, z czym miał do czynienia świat ducha podczas gdy odstępczy książę Planetarny kontrolował poważnie wyniszczony świat nazistowskich zbrodni. Bądź pewny Kibet Brian, duch nie był neutralny, ale nigdy nie pokazał swojej ręki i ośmielę się powiedzieć, że by to zrobił, gdyby Eisenhower zdecydował się tej nocy na chwałę amerykańskiego sztandaru. Obecnie mamy niewiele dowodów na jawne wykorzystanie planowania ducha dla Urantii podczas II Wojny Światowej, ale doświadczenie Eisenhowera powinno ostrzec nas, że głębokie krętactwo Caligastii działało i miało na celu popieranie niemieckich sukcesów i zniszczenie Urantii przy okazji. Michał nie rozmawia ze mną o tym i prawdopodobnie jest to tajna historia przechowywana w archiwach tego rodzaju, ale Oni nie mogli pozostać neutralni ani bezczynni podczas tej wojny, bo Ich żywotne interesy były zagrożone, a jeden z nich raz był w samym centrum nacisku niemieckich sukcesów przeciwko poglądom Salvingtonu. Człowiek jest tak bezsilny, że nie może ci powiedzieć, czy ktoś kogo spotkał był diabłem, czy też wcielonym aniołem, więc wiele z historii jest dla nas stracone, ale Saint Germain działał również w tym czasie i jego historia może kiedyś zostać ujawniona, jeśli będzie pozwolenie.

Dziękuję.
Ron2) « Odpowiedź nr 27, 15 lutego 2019 r., godz. 11:14:39 »
Weydevu, zakładam, że tylko pobieżnie na to spojrzałeś. Truman coś widziałł i mówił o tym do Eisenhowera, kiedy wsiedli do samochodu w czasie inauguracji. W tej chwili wątpię, aby Eisenhower zrozumiał znaczenie tego, ponieważ nie rozumiał znaczenia zjawy, która mu się ukazała siedem lat wcześniej w Niemczech.

Chrystus Michał miał ręce związane mniej lub więcej. Ludzie zapominają, że Pradawni Czasu mniej więcej zapieczętowali Urantię, kiedy zbierali dowody sądowe. Michałowi kazano trzymać ręce z daleka, a kiedy często apelował do Pradawnych Czasu, żeby coś zrobili, odmawiali mu wielokrotniei i nie mógł dostać się na Urantię, aby zapobiegać okropnościom, które Caligastia wciąż popełniał. Pamiętaj, że ręce Michała były związane, aż się w końcu przez to przebił na początku lat 70-tych, żeby choć trochę móc decydować o losie planety.

Caligastia wiedział bardzo dobrze, że Michał miał zakaz ingerencji w zbieranie dowodów i wykorzystał to w pełni. Został umieszczony w areszcie śledczym w 1975 roku.

W 1975 roku, przypadkowo równocześnie z rezygnacją Nixona w sierpniu, Caligastia został bezceremonialnie usunięty z planety przez Straże Sprawiedliwości, jak je nazywano - specjalny oddział Trójcy, który może pojmać przestępców i buntowników po prostu mówiąc im, że mają iść z Oddziałami Sprawiedliwości. Caligastia sądził, że zostaje nagrodzony za swoją służbę, nie dla Urantii, ale dla Lucyfera i łatwo poszedł. Został uwięziony na satelicie Uversy. Jest to świat-więzienie za wielkie zbrodnie i występki.

Może pamiętasz tę historię, choć większość czyta i zapomina, ale ona jest dobrze zapisana i dziękuję Michałowi Nebadońskiemu za jej udostępnienie. Jeśli ją zapamiętasz, niech Bóg cię błogosławi za to, że jesteś archiwistą, który zachował pewne istotne informacje do udostępnienia na Urantii. Dzięki za twoją wypowiedź.
Ron
2
New Members Forum/Introduce Yourself / Re: Hello from Dallas
« Last post by JuliodaLuz on February 16, 2019, 10:29:19 PM »
Hi SeanGalt. Welcome to the Serara Forum. The Book of Urantia, the fifth revelation of humanity on our planet, has made us open our minds to reflect broadly on God, the universe, and ourselves.

The Serara Forum allows much greater advancement, going further. After the vacation I took in January 2019, I went back to work in early February. On the other hand, I am taking advantage of all the free time to study English.

When I feel the need to write and comment on some subject, I suggest you do so. Of course, this participation is at your discretion and according to your will.

Since I joined the Serara Forum, and started to actively participate since February 2015, I have learned a lot about myself. I believe that many participants of the Serara Forum also had personal learning according to the characteristics of each one.

A big brotherly hug. Julio.=======

Oi SeanGalt. Seja bem vindo ao Fórum Serara.  O Livro de Urantia, a quinta revelação da humanidade, em nosso planeta, fez com que nós abrissemos a mente para refletir amplamente sobre Deus, o universo e nós mesmos.

O Fórum Serara permite o avanço muito maior, indo além. Depois das férias que eu tirei em janeiro de 2019, eu voltei a trabalhar no começo de fevereiro. Por outro lado, eu estou aproveitando todo o tempo livre para estudar inglês.

Quando sentir necessidade de escrever e comentar algum assunto, eu sugiro que faça. Logicamente, esta participação fica a seu critério e de acordo com sua vontade.

Desde que eu entrei no Fórum Serara, e comecei a participar ativamente desde fevereiro de 2015,  eu aprendi muito sobre mim mesmo. Eu acredito que muitos participantes do Fórum Serara também tiveram aprendizado pessoal conforme a característica de cada um.

Um grande abraço fraternal. Julio.
3
Thanks Ron you're right I did just skim it right on by. For your last statement yes I do and someday I hope to share these archives to Urantia through one of these Divine Mission on this troubled world. Thanks.

Domtia

Weydevu
4
Threads for New Transmissions / Re: Hepsibah - Your frustration is your freedom
« Last post by Ron Besser on February 16, 2019, 01:40:58 PM »
SATHYA SPEAKS to his Ward Occerpa -

"We are so delighted you hear us today better than you ever did, Occerpa.  Your work is ready to go as soon as you recover from your shock from life's unexpected swift changes of fortune.  Ron knows them too and he delves not into your debacle but his daily to understand how it all got to happen.

"In any case we stand ready to speak to your inner ear if you would only practice to do so.  You cannot take a step anywhere of you do not know how to walk.  Let it be known that if you practice meditation twice a day for ten minutes each, you will hear me speak my first words to you to your inner sanctum: "I am God and be still."  That is all we need to do to clear your hesitancy that I exist at all.  I never realized that Ron can do this so well as he has the power of the Father to make things work and that is his to do when elevated as he is when he works with all who sincerely seek a better rendition of faith seeking than they currently use or have.  Best wishes and listen for me in your meditations, twice a day, and for ten minutes each.  SATHYA."
END
5
Some Thoughts Muses & Meanderings / Re: What lies ahead?
« Last post by Ron Besser on February 16, 2019, 01:32:23 PM »
Hi Kibet Brian,
FYI, God the Sevenfold is an alliance to promote ascenders during the age of God the Supreme development.  It is a chain of seven Deities ranging from the Creator Son and the Creative Spirit to the Father Himself, to take creations that are evolutionary mostly to the perfection status on Paradise.  It is an alliance and subject to change. 

God the Supreme is the evolutionary God developing in Havona today with millions of subsidiary creations throughout the time universes.  There will come a point when he has perfected his development and then be materialized in so far as being able to contact Him bu persons such as ourselves in some part of the universe.  We all heard Him announce that His intention is to appear on the capital of Orvonton, but there are so many changes going on right now, that might be or not be the place he finally chooses.  We estimate there has to be another seventy two trillion Urantia years that must pass by before God the Supreme actualizes in the time-space universes.  Do not hold your breath until then.

When the day comes--  and you are supposed to be a Finaliter by then and probably have served in all of the seven superuniverses as such by then, there will be a quiet space and time period of a few million years when nothing new happens much.  But then comes the next universe age, the Age of Ultimacy.  God the Ultimate starts his Deity Development for eternal ages to come, and Ultimacy will do all four of the now empty outer space levels to populate with new beings and places.

GOD THE ULTIMATE SPEAKS - "I am delighted to hear Ron recite this back to all of you again.  I never saw such confusion as exists on Urantia as to just what will happen when I come to start my work in the First Outer Space Level.  There waiting for me will be your Christ Michael and his Creative Consort, Nebadonia, and some of you on this list already preparing for a Magisterial Mission on Urantia.  These Missions are fully developed already in me, and I just wait for God the Supreme to work it so He can be on board too with Magisterial Sons, SERARA and MONJORONSON, and that they will become the first Magisterial Sons, to award the giant plans for their work into the world of Urantia.  Urantia now stands as some sort of wayfarer which has so little to do with its current population, we will see Urantia change so drastically in the next millennium, we are sure people who populate this discussion forum, will be there to see it from the Mansion Worlds or Salvington, and we will be there too, in order to see how SERARA and MONJORONSON make it work at last!  I am God the Ultimate and I seldom speak ever, but for Urantia, it is a real pleasure to note that my work comes after God the Supreme invokes the end of the world as a time-bound sphere and becomes an eternal planet invoking the University for the study of the Lucifer Rebellion for all who can withstand the work it requires to do so.  Ron Besser far exceeds all of you in this matter but has not even scratched the surface as to wha it really meant to the Father and to Me, God the Ultimate.  Thank you. "

NEBADONIA - "I seldom use this name at all anymore since it has to do with honors placed upon me by the Ancients of Days and Ron thought he ought to look at the archives and use some of my archived materials from the Teaching Mission.  It is a good idea Ron but for now let it be.  I am using this forum to speak to the problem of the power of God to heal and to proved all with the ability to move forward into time and space as to what is left of it before Urantia becomes externalized and we have to provide more information than this at the present time.

"I am presenting an aspect of God the Sevenfold to Kibet Brian for his own elocution, and it is this:  You need to study and not worry about your thoughts being monitored by anyone Kibet.  The trial for God the Supreme is not yours just yet, but it will be when you die and leave the flesh for your studies on the Mansion Worlds and then the Constellation worlds of Edentia.  Then you might see what Ron already perceives, and that is the world of Urantia is nearly gone as a real entity to be sure of.  We are placing Urantia on probation once more and it must perceive itself as a good planet worthy of the status of a Bestowal Sphere, but it shows every sign of not being the place where God the Father can establish residency for an educational sphere for the Lucifer Rebellion university to come.  Michael of Nebadon is preparing to be  the Chancellor of this University City to be built on Urantia near York or some other place.   Then it becomes a mecca for all students who wish to learn about the Lucifer Rebellion in its total resources consuming ways.   Let this be a warning to you Kibet and to all others, that your lives are dependent on God to do the right things and that all who know the truth about the rebellion will see it finished in due time when Urantia is revised to become a University World of Salvington even should be remain at such a distance from the planet Salvington itself.  Our work is truly special and this is Michael:"


MICHAEL OF NEBADON speaks - "I am quite sure Ron did not start out to write this material this morning as he has a book that desperately needs his attention today.  Rest assured Ron you will get most of it done today.  We will dedicate our time to it at once if you do so too.  URANTIA is now a dust mote in the middle of nowhere in deep space these days and it will not improve that position by letting the world run via the United States and its foibles at this time.  The US is over as a giant super power as it has allowed others to catch up and now faces the danger all great powers do, and that is to leave the world as a little thing on a big pile of rocks it once held as its own way to serve humanity.  It has lost that power for now but thanks to us it will regain most of it again and be a mighty fortress for the world to depend on to police the sphere against Somolian pirates and thugs of such a mistrial of justice we shudder to think of their fate.


"Of recourse in all of this is the fact that Kibet Brian is such a bright lad he feels he can do as he pleases too and recently placed his name in nomination to become the first Urantian to fuse on the planet without realizing that Ron already did that under a new Father program to fuse humans on Urantia without destroying their bodies and minds at all.  It is so unusual we attract millions to visit here to determine just what has occurred.  It is a miracle Ron survived it but he is quite ill today because it also disrupted his blood supply and it is a dastardly thing to correct at all at this point as the electrical charge of his red blood cells are wrong for the type of cell he grows as his body.  That is our work to finally correct and it will be; however, he also has a book of immense proportions to finish.  He is working on it today in hopes of recovering enough of it to finish it.  That is our promise too Ron as this is the Deity Absolute determining you have the right stuff after rewriting your introduction seven times.  We do not exaggerate that statement at all.


THE DEITY ABSOLUTE speaks - "I am the Deity Absolute and Michael wishes to explain to Kibet Brian and the rest who read these passages, that the trial to become a Urantian these days is nearly over.  We have instituted a different kind of spread sheet for Urantia, these days and will never allow a planet to become what Urantia has become today: evil and broken so badly it does not work at all anymore.  Therefore we reprove the book as essentially off the record this morning, but it will speak loudly in the near future as it contains the seeds of a great revelation Ron never intended it to be, but given how he writes and works with God on so many levels to get results, it contains certain privileges of information on AIDS as an epidemic and AUTISM as a false disease that needs better care than the medical profession knows how to provide at this point.  I am the Deity Absolute and I am the most powerful entity in the Master Universe and that includes the Grand Universe, in case some of you need to look up why the difference in naming.


"As a result of this protracted desire for Ron to finish the book he already has completed in draft form, we recommend Ron spend all day to get it done, and worry about mailing the bills out later this week Ron.  Be assured they are important to them but the trial to get the book out of your head and into the production of a publishing company is essentially necessary at once, and Steven Gitz needs to redouble his efforts at the four micron coal factory he perceives as a training place for all others to do four micron coal as Ron outlines is his first book on Kindle, now not a defunct title as it gathers a rather odd group of people to read it, as it contains the seeds of the revival of clean coal in the middle of a revelation to clear the planet of AIDS for sure this time such is the power of what is being prepared to release very soon after Ron finishes his part to do it.  We have published in it a VACCINE FOR AIDS in it and it works!  Just be sure the pharmaceutical corporations do not get a hold of it as they will bankrupt the world to use it.  A patent is not enough to protect it Ron and we withhold it by holding back one important ingredient, and that is not known to you either for safety reasons.


"Kibet, God the Sevenfold is indeed an alliance and not an Age, and please study the book better because it lists who God the Sevenfold is and it speaks to future universe ages to come with modifications of the alliance to take care of the changes of going from the Age of the Supreme to the Age of Ultimacy and then to the Universe Age of the Absolute.  Be assured we write clearly and that is ours to discharge when our turn comes to rule and Infinite Universe at that point.


"You Kibet Brian are a bright one and know how bright because you see errors of syntax from Ron that drives you nuts.  But kindly remember his brain is using cosmic mind now and he has problems of memory you would hate too, and we often have to walk around a simple statement in order to find the material word or handles to describe what it is that is to be spoken to.  He lives alone without fanfare and works hard to be right as he can be, but this book also has a curious glow around it in that I forbid anyone to make light of it ever, and that is to be done before people such as you Kibet, as he makes a clean breast in it to be sure people get the idea that the formulas produced for the vaccine do not come from him but from the divine and that they care the world is cleared of the AIDS virus completely.  I am the Deity Absolute and wish all a good day."

END
6
Threads for New Transmissions / Re: Hepsibah - Your frustration is your freedom
« Last post by occerpa on February 16, 2019, 10:21:45 AM »
Thank you very much Ron for so much rejoicing that we can obtain through your intermediation. Your reaction to my post has really left me as we say in popular language here, "zambiloco" (a kind of dazed zombie); the knowledge of the approval of my comment on the part of Hepzibah, and the most: to be able to prove the existence of my Adjuster that I love so much without having been able to contact him until now, even though I do not doubt an iota, that He has been in contact with me, guiding me and giving me his wise advice, for a long time. Thanks again Ron, God bless you always and my deep love for my Adjuster that I usually call Sathya (Truth), tell him that He can be sure that I will not fail him for that high achievement of sharing one day that personality that he has protected so much. Thanks
7
Some Thoughts Muses & Meanderings / What lies ahead?
« Last post by KIBET BRIAN on February 16, 2019, 03:12:06 AM »
I was wondering if this is the age of God the Supreme then the next age would be of God the Sevenfold?
8
A quick note:  The sixth epochal revelation has SIX PAPERS DEDICATED to the Lucifer rebellion alone.  Papers 113, 114, 115, 116, 117, and 118 are related to the Lucifer Rebellion entirely.  Papers 120, 121, 122, 123, 124. 125. 126 are corollary Papers to the effects of the Lucifer rebellin in the SER.

Furthermore, Papers 122, 123, 124, 125, and 126 quote the Ancients of Days mandates to prepare URANTIA for the Sixth Epochal Revelation to be delivered on high no later than December 2015.  It was so delivered.  The Ancients of Days deliberated whether anyone should see it until 2025 or 2026 and that Ron Besser was to be the keeper of the flame for at least one century after release.  You all know that to be factually true as Ron has spoekn to it often enough, but his leukemia is killing him rapidly and we have made provisions to kill the leukemia instead, and he will fulfill the entire charge considering he is deep in a poetic description of the cause of Autism and the challenge to evoke the end to AIDS on Urantia permanently.  The draft of the book is done but the Ancients of Days wish him to add a Part VIII to it describing Ovarian cancer.  Part VIII was achieved briefly and he took it out and, like Ron, we do not want it put back it as 35 pages already well written. 

The problem with Ovarian Cancer is that is has several causes, and Ron correctly sensed it ws not a Paper that was needed on it, but in person lectures on it from the Magisterial Son Rayson and Margul's associate, Hensonlon.  Ron properly recognizes that name too and points out we know Henson but not Hensonlon.  They are not the same person at all.

SER Papers 142, 143, 144, 145, 146 are reproduced from the FER (fifth epochal revelation) but are modified to partake of Papers 122 through 124 and 125 to connect the idea that the Local Universe of Nebadon, has modified the ascensions regime enough to make the FER so outdated it is now misleading.

Therefore, Ron Besser will be given another book to write shortly to describe the ascension career after death from Urantia alone which is far different from the ascension career of natives on other planets within the same system.

The amalgamation called Gilliam is no longer viable.  We could not agree on its capital and because =Nebadon has so many rebellion problems, the Father has required that Avalon and Hensalon and Sensalon become amalgamated with Nebadon in the millennium after the present one is over.

Further more, Avalon now tells us that Ron Besser will be asked to be a Nebadon m=ambassador to their capital of Torington, not quite right spelling our sound and a mistake to start with,  is to be the capital of Nebadon and Avalon and is a new set of architectural spheres to be completed soon.  "I  am the Creator Son of Avalon.  I am keeping a straight face with this one right now because he has to tell you that we are asking him to be an ambassador to Avalon when Michael feels it is safe to send him without and escort."  Michael here, "when that happens, we will be a new named Local Universe and we are to be called Gilliam, truthfully, and our purpose does not change even though our name does suggest a variation."
I have transmitted Mantutia on the Urantia Book, Michael and the Creator Son of Avalon with the bemusement of Sensalon and Hensalon looking in.  Wolvering withdrew its offer after it learned it had to be moved to a new location in space due to the overriding factor that the galaxy you incorrectly named nearby has fizzled out completely and is not holding the gravity equivalent that Wolvering needs to remain in its present place.   
Ron Besser


9
Threads for New Transmissions / Re: Hepsibah - Your frustration is your freedom
« Last post by Ron Besser on February 16, 2019, 01:34:27 AM »
Now there you go again Occerpa, being right.  You drop a very ripe tomato on the wall of our work as I hear Hepsibah say in my ear as I moodily have to agree with your post.

She says all she wanted to say was that if you follow your best path you will always win the prize of salvation, and that all of the winnowing we do on earth is because of so many streams of thought from spirit catch man weakly and unfortunate in decision making for his own best interests. 

I think you say that Occerpa in the attempt to untangle the full flower of what Phyllis transmitted.
Thought Adjuster of Occerpa speaks loudly to Occerpa now: "YOU ARE PUTTING THE CAR BEFORE THE HORSE ALL TIME, DEAR WARD.  We are your Thought Adjuster speaking for the first time, and this time you must hear clearly: STAY AWAY FROM FRIENDS THAT WOULD KILL YOU FOR BEING RIGHT! "Ron is over dramatic so you hear me clearly:  Do not wait for others to take the lead in the mess you got yourself into, and let Ron alone about what he knows, as he knows just enough to hide from any such prospects happening to him.  He thinks he has seen it all but you prove the case, he has not seen it all!  As your Thought Adjuster, keep back from the mayhem and finalize your move to safety and STAY THERE!   ""you are not unlike the proverbial bull in the china shop, and Ron visits those shops regularly himself as a doppy bull in endless trouble with family problems galore until he severed the least important ties and lets the important ones hold slightly better than before.  

"I also stress to you Occerpa, that your trust for others was seriously impaired when the roof caved in unexpectedly over things you never noticed before, and now we seem to have turned a page for Ron as he gets the picture rather reasonably and lets it fly as unimportant but to you mostly and that he considers you not harmed anymore than you have to be for not understanding the rules of relationships:  watch everyone as though they meant you harm these days!  Good day."

Ron Besser here Occerpa =  I am the traditional psychic at times and am happy to let the tumbleweed blow down the dirt street this experience brought you so harshly.  I do not let things bother me if someone else has to experience them this time.  Hurt is one thing, but the cheat in all of this was not you ever.  Just remember that and please follow the Adjuster who loves you very much warn you not to make it worse and spread views that are unwelcome in the cabal that ousted the entire matter to your consciousness.  And in spite of the turbulence of the Newstarsaphire difficult transmission, you really did get what was being told quite well. And I thank you Hepsibah for holding on in my ear to confirm that for me and Occerpa. Thank you very much to grand dad too and the friend Malachi holding the circuit for one last hurrah before on the final Deity adventure done and waiting for results.
Ron Besser
10
Threads for New Transmissions / Re: Hepsibah - Your frustration is your freedom
« Last post by occerpa on February 16, 2019, 12:51:19 AM »
I think, it will take me a lot of work to be able to place and keep this unexpected lesson "Your Frustration is your Freedom" in my memory bank, as the teacher Hepzibah orders through Newstarsaphire. I hope that with a few hundred readings, I can understand a little more. I made an annotation of something that I had read sometime ego, that touches a little that aspect to which the Hepzibah refers over that the difficulties that Mankind of Urantia and other problematic worlds go through, have a lot of controls and balances to serve the purpose of progressive revelation to man; that annotation says: "You fluctuate because you are bombarded by many vibrations of Control frequencies that try to prevent you from seeing clearly. As a species you have to have the firm intention to remain in clarity, centered and always be in the present, stop living in the future and the past, always live in the now" (Messengers of the Dawn). But, it is not easy to emerge victorious from this game on our own, without a suicidal faith and an experienced Adjuster from a chaotic world like Urantia. Thanks

Messengers of the dawn
Pages: [1] 2 3 ... 10