Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 10
1
Speakers: Michael of Nebadon and Mother Spirit
Subject: The Newly Creation
Category: The Magisterial Mission Restart
T/R: Sue Whiley aka 7inOcean
Location: Geelong VIC Australia
Date/Time: 21/02/2018 9.30am(AEDT)

MICHAEL OF NEBADON:

“There is a time soon that all things will be made anew, you all know the old empire you live in no longer serves you, you are all unhappy in it and it is falling, falling, falling, and you know it, you sense it, it is due for change.
Stay focussed, stay tuned, be ready, take the time now to be quiet and still, reflect on all that has been. Imagine stillness in time. Your earth is a very noisy place, it knows not how to pause and take in the moment you exist.

Often, I would go to a quiet place to pray, often I would take in the moment in humility to and with the Father of All. It is something that needs to be done often in your soon to be new existence.

“Look at the birds, as it is true as I say, they neither sow nor reap, yet how I, as the Creative Son, care for them and how much more I care for each of you my children of this beautiful earth. It is time now to begin in earnest the Missions in which you will see a material presence of the Father’s intentions with you all. It is ever so you may learn your place with Him and all reality that is in store for you to discover.

[Thank you Michael] “Thank you my dear, I have Mother Spirit here as she wishes to speak with you.”

MOTHER SPIRIT:

“Yes dear, I am here and am willing to partake in the newly creation that awaits you. I am enamoured and very much heartened by the commitment you place yourself in, despite the difficulties this has been for some of you to be so doing. It is very difficult for humans to be so involving in something that is not of material manifestations, yet you persist in a realm of ulterior possibilities that will be made manifest in time. These are not easy processes for you humans to do in the face of abject adversity and so on, yet there is that esoteric insistent faith in each of you of the certainty of God’s way of making Himself known in the material worlds of time and space.

“As you know there is more in this as your destiny is intertwined in with the I AM….

[Energy dropping - and communication is waning, that right Mother?]

“Yes, you are doing well considering your state, we will end it here, get some rest and we can come back another time, good day.”

End.
2
AUDIO TAPE Transmissions Here / Audio Transmission / Holding On
« Last post by Lemuel on Today at 01:00:53 PM »
Speaker: Thought Adjuster
Subject: Holding On
T/R: Lemuel
Place: Girona, Catalunya, Spain.
Date/Time:  20th Feb. 2018  19:00 Local  18:00 Z


https://app.box.com/s/32qxyhyrho6gk7amyte2nxgsjopxp8y6
3
TRANSLATIONS / Re: Wiadomoci po polsku (Posts in Polish)
« Last post by Andre_P on Today at 10:43:25 AM »
Ta sama wiadomość po angielsku :
http://forum.serara.org/index.php?topic=10050.msg65154#msg65154
Przekazał : Lemuel, członek-bohater
Kategoria / Temat : Miejsce na nowe przekazy / PRAWDA
« 17 lutego 2018, godz. 01:22:30 »


Mówca : Dostrajacz Myśli
Temat : PRAWDA
Przekazujący : Lemuel
Girona, Katalonia, Hiszpania.
18:00 czasu miejscowego

Podczas gdy wielokrotnie wykazywano, że mięso jednego człowieka jest trucizną innego, to samo można powiedzieć, że prawda jednego człowieka jest kłamstwem innego człowieka. Jak zatem jakikolwiek człowiek gdziekolwiek może dojść do ładu z taką zagadką ?
Myślę, że dobrym pomysłem byłoby pokazanie różnicy między tym, co jest prawdziwe, a Prawdą, przez duże "T", a także dojście do zadawalającej definicji obu.

Prawda jest tym, co można zaobserwować jako oczywiste i dlatego powszechnie uznane za takie.
To, co jest prawdziwe, można porównać do wiatru. To może się zmieniać i zmienia się z chwili na chwilę, w zależności od tego, gdzie jesteś i co sądzisz. Dziesięć osób może obserwować to samo w tym samym czasie, a mimo to może wytworzyć dziesięć odmian tego, co widzieli. Jest to klasyczny problem, gdy świadkowie są sprowadzani do sądu i przysięgają mówić prawdę.
Wszyscy wiecie, że było tak wiele przypadków pomyłki sądowej ze względu na to, że ludzie widzą to samo na bardzo różne sposoby.

A więc, co jest prawdziwe, dla każdego z was ? Tworzycie swoją własną prawdę z chwili na chwilę, tak jak tworzycie swoją rzeczywistość z chwili na chwilę. Pomyślcie o tym!
Przez całe życie przyzwyczailiście się do życia w ramach własnych systemów wierzeń, które są zawsze wytworem wychowania, wykształcenia, religii, uprzedzeń, sympatii, niechęci, itp. i zmieniają się z biegiem lat. Być może teraz zrozumiecie, że nic z tego nie jest Prawdą. Nazwalibyście obłąkanym kogoś, gdyby powiedział, że on nie wierzy, że nad nami krąży księżyc, gdy jest to zupełnie oczywiste dla tych, którzy mają oczy do widzenia.

Wszystko jest względne, jak już wspomniano, więc nie ma sensu przekonywać kogoś, by zgodził się z twoją prawdę.

Więc teraz można stwierdzić zupełnie jasno i zwięźle : Prawda po prostu jest i ona się nie zmienia w ciągle zmieniającym się świecie.
Nie potrzeba żadnych świadków, którzy wystąpiliby w celu jej podtrzymania. Ona jest dla wszystkich, żeby ją przyjąć lub odrzucić. Stoi sobie sama, niezmienna i ostateczna.

Jest prawdziwą ironią, że tak wielu przeżywa całe życie zamknięci na klucz w swoim systemie prawdy, który nie ma absolutnie nic wspólnego z Prawdą.

Jak bardzo jesteście błogosławieni ? Wy, którzy zostaliście doprowadzeni na to forum, prowadzeni przez Prawdę, która po prostu jest.
Wszyscy powinniście dostać gratulacje za współpracę z waszym Zamieszkującym w takim stopniu, że macie teraz przed sobą wieczną Prawdę o przyczynie waszego istnienia. Tak, naprawdę moi przyjaciele. I wymaga to tylko waszej stałej współpracy, aby doświadczać Prawdy waszego Bytu.

Jest to zaiste jedyna prawda.

Dobrego wieczoru.


Lemuel : Dziękuję Ci Ukochany. Domszia
4
I agree with you Clency and it is strange that you mention evacuation because I have been thinking about this for quite a while. The other day a thought came to me and it is this. There has been numerous posts on this forum over the last year or so about Urantia being moved to another system with another name. I find this hard to fathom because of  gravity and the such but not something that cant be done by Gods power and means. We live in a delicate balance here on this planet and to move it physically would disrupt life here more than can be imagined. What if when the celestial s talk about moving the planet itself to a new system, they are really inferring to the surviving population instead of the planet itself. I have had this impressing for over 30 years because this planet is so so messed up and dont see how the pieces will be put back together here.  Just a thought brothers and sisters. Would love to hear your thoughts.

With the father Love

Jerry
5
TRANSLATIONS / Re: Wiadomoci po polsku (Posts in Polish)
« Last post by Andre_P on Today at 07:58:10 AM »
Ta sama wiadomość po angielsku :
http://forum.serara.org/index.php?topic=10054.msg65168#msg65168
Przekazał : Lemuel, członek-bohater
Kategoria / Temat : Miejsce na nowe przekazy / Msja Magisterska
« 18 lutego 2018, godz. 02:00:20 »

Mówca : SERARA / JEZUS
Temat : Misja Magisterska
Przekazujący : Lemuel
Girona, Katalonia, Hiszpania.
18 lut. 2018, 06:00 czasu miejscowego, 05:00 GMT

SERARA
Wiele razy mówiono, że możesz doprowadzić konia do wody, ale nie możesz go zmusić do picia.
W rzeczy samej ! Na całym świecie, a nawet tutaj, na tym znakomitym forum są tacy, którzy zostali doprowadzeni do wiecznego źródła żywej wody i Prawdy, a jednak nie byli w stanie przekonać się do picia.

Pamiątki po rebelii są liczne i różnorodne, ale najtrudniejszy do uwolnienia się jest strach.
Bać się nieznanego i nie wypróbowanego jest główną pozostałością, a ludzkość została sparaliżowana strachem. Do wiedzy i zrozumienia czegokolwiek trzeba podchodzić z otwartą głową, w gotowości do wyjścia i zobaczenia, o co w tym wszystkim chodzi, a jest bardzo niewielu, którzy potrafią się na to zdobyć.

Czas ucieka, jak mówią, a my w Niebiańskich dziedzinach nie możemy czekać i nie czekamy bez końca na to, kiedy ludzkość poradzi sobie z sytuacją i coś z tym zrobi.
We wszechświatach było wiele buntów i to my, Synowie Magisterscy przez wieki byliśmy wysyłani na dotknięte nimi planety i doprowadzalaśmy je w końcu do Światła i Zycia.

Jak wiecie, po raz pierwszy my, Synowie-Magisterscy musimy próbować naszej misji z udziałem ludzi i jest to dla nas zarówno ekscytujące, jak i wymagające. Minęło w przybliżeniu jedenaście lat od pierwszego ogłoszenia, że Synowie Magisterscy przybędą na Urantię i w tym czasie była cała karuzela zdarzeń, która doprowadziła nas prawie do porzucenia całego pomysłu misji.
Możecie sobie wyobrazić szkołę, która przyjmowała uczniów przez tysiąc lat, a teraz nie tylko wymaga kompletnej renowacji, ale musi się ona odbyć przy obecności uczniów.

Teraz, po tylu zmianach, wszystko ostatecznie się ustala, ale mówię to trzymając kciuki. Informowaliśmy was, doradzaliśmy wam, uczyliśmy was objawień tak, że wielu, nawet w Raju, podnosiło brwi na mądrość tego.

Żadna inna planeta w całym stworzeniu nie doświadczyła tego, czego doświadcza Urantia i podczas gdy mamy pełne zaufanie, nie tylko do naszych możliwości po doświadczeniach milionów lat, ale także jesteśmy pewni, że wy, którzy jesteś z nami i poświęcacie swój czas, a nawet wasze życie dla misji, to Urantia wyłoni się na nowo i wstanie ponownie, jak Feniks z własnego popiołu.

Lemuelu, Jezus jest tutaj i chce coś powiedzieć.

JEZUS
Chciałbym przypomnieć wam wszystkim, że to, co zamierzam powiedzieć światu, będzie miało natychmiastowe reperkusje, ponieważ moje słowa przyniosą strach, strach tych mrocznych, których już nie będzie.
Osoby uzależnione od narkotyków i ci, którzy się nimi zajmują, będą mieli trudności ze znalezieniem ich i będą musieli przejść przez natychmiastowy kompletny odwyk, którego nie będą mogli wytrzymaćć i będą próbowali zakończyć życie.
Trudno !
Podżegacze wojenni również znikną bardzo szybko wraz z tak wieloma innymi, którzy siali zamęt, a ogół ludności otrzyma sygnał alarmowy, który nimi wstrząśnie do samego rdzenia.

Na razie zostawiam to tak, jak jest, ale może będę miał więcej do powiedzenia później dzisiaj. Dobrego dnia.

SERARA
Ci z was, tutaj na forum, są nielicznymi cennymi. Kochamy was wszystkich za waszą nieustępliwość i lojalność. Wielu odeszło, wiemy, ale oni wrócą z wieloma innymi, kiedy zobaczą na własne oczy, że mamy na myśli działanie i że Misja Magisterska została uruchomiona i działa.

Ja także, podobnie jak mój brat Jezus, będę miał coś do powiedzenia, co nie będzie dobrze przyjęte przez rządzących, którzy będą uciekać, szukając schronienia, nie znajdą żadnego i będą zdemaskowani.
W sumie będzie to straszny czas dla mrocznych. Ich czas się skończył i oni o tym wiedzą.

Czas jest teraz krótki, pozostało tylko kilka tygodni i po wszystkich przygotowaniach w ciągu ostatnich lat my nadal wątpimy, czy jesteście naprawdę przygotowani na to, co ma nadejść. Ale wiemy też, że dzięki waszemu zaufaniu i wierze w nas i waszych umiłowanych Dostrajaczy Myśli zajmiecie się sprawami Ojca i pomocą w przywróceniu Urantii w Jego kochające ręce.

Dobrego dnia.
6
Threads for New Transmissions / A word from Jesus!!!
« Last post by niant2 on Today at 01:44:49 AM »
Speaker: Jesus
Subject: A word from Jesus!!!
Category: Threads for New Transmissions
T/R: NIANT2(Antonio), Stanstead(home) Qc Canada                                
Monday, February 20, 2018, 00:15 am Canada


Good evening Father, again, this is Antonio to serve you and to receive any message from your Celestial Family and this according to your will to be done.


Is there a message for me, anyone, I am ready by my computer keyboard to write your message.


“You can begin to type Antonio,...., this is Jesus and I have some word for you and for your friends in the Serara forum.
“First of all Antonio, this is a great opportunity tonight to be able to get in touch with each other.
“As you can relate to, more you practice in being in Stillness and to do TRing, more you will gain confidence in you and more you will be able to distinguish our celestial signature.


I agree completely with you Jesus, I could felt a warm sensation by my heart and I could feel strange vibration in my mind.


“This is correct Antonio, this sensation that you felt was indeed for you my Celestial signature.
“Know let get to the reason for my presence with you tonight.
“I will be needing you for what is about to occur in your world shortly and I want you to have confidence in yourself, try to control your temper, relax and just listen to what your Personal Thought Adjuster will have to say to you when every ting will go out of control for a certain period of time.
“Antonio, you are capable of much more and you just have to put energy in your work, your study and learn to have patient for whatever occur to you in every situation in your life.
“Tonight, his is a short message for you Antonio.
“We realise together are first contact by your TRing effort and we will do this again.
“I leave you with this for you to take time to think about what I wanted to share with you tonight.   Domtia

Wowwww, my beloved Jesus,..., I am so please that you took the time to give me and a comforting message. Domtia


______________________________________________________________________________________


Orateur: Jésus
Sujet: Un mot de Jésus !!!
Catégorie: Nouvelles transmissions
T / R: NIANT2 (Antonio), Stanstead (à la maison) Qc Canada
Lundi 20 février 2018, 00h15 Canada
 
Bonsoir Père, encore une fois, c'est Antonio qui vous servira et recevra tout message de votre Famille Céleste et ceci selon votre volonté.
Y as-il un message pour moi, n'importe qui, je suis prêt devant mon clavier pour écrire votre message.
 
     "Vous pouvez commencer à taper Antonio, ...., c'est Jésus et j'ai un mot pour vous et pour vos amis dans le forum de Serara.
     "Tout d'abord Antonio, c'est une grande opportunité ce soir de pouvoir entrer en contact les uns avec les autres.
     "Comme vous pouvez le comprendre, plus vous pratiquez en étant dans le calme et de faire TRing, plus vous aurez confiance en vous et plus vous serez en mesure de distinguer notre signature céleste.
 
Je suis entièrement d'accord avec toi Jésus, je pouvais ressentir une sensation de chaleur dans mon cœur et je pouvais ressentir d'étranges vibrations dans mon esprit.
 
     "C'est exact Antonio, cette sensation que tu as ressentie était en effet pour toi ma signature Céleste.
     "Maintenant voici la raison de ma présence avec vous ce soir.
     "Je vais avoir besoin de vous pour ce qui va se passer dans votre monde sous peu et je veux que vous ayez confiance en vous, essayez de contrôler votre humeur, relaxez et écoutez simplement ce que votre Ajusteur de Pensée Personnel aura à vous dire quand chaque événements seront hors de contrôle pendant un certain temps.
     "Antonio, tu es capable de beaucoup plus et tu dois juste mettre de l'énergie dans ton travail, tes études et apprendre à avoir de la patient pour tout ce qui t'arrive dans toutes les situations de ta vie.
     "Ce soir, c’est un court message pour toi Antonio.
     "Nous nous réalisons ensemble notre premier contact par votre effort en TRing et nous le ferons à nouveau.
     "Je te laisse avec ça pour que tu prennes le temps de réfléchir à ce que je voulais faire ce soir avec toi. Domtia
 
Wowwww, mon bien-aimé Jésus, ..., je suis si content que vous ayez pris le temps de me donner un message réconfortant. Domtia
7
Normal is that quiescent place of perfect balance.  Any variance is abnormal.  Unfortunately we live in a world of variance (as I just got reminded of) This world needs to be normalized;  That is to be brought into alignment with the will of God.  When the universe is normalized, with all circuits in perfect balance, the universe will have Light and Life. 
8
There can be different scenarios to these eventual happenings and without going too far into presumptions, there is a probable one to which I am ready to give my two cents : lost of lives. It is my belief that our Celestial friends will include in their intervention plan a mass saving of lives in whatever way it will deem possible. It has been said that they have at their disposal the needed technology to move an entire population to a safe place. How they will go about it in moments of panic and fear, is the question, because many will cry for alien invasion, but people will have the choice, without coercion. Domtia
9
20/02/2018 9.17am(AEDT)

Hi Folks,

I have been thinking through this thread as to what is presented with the devastating earth changes. It has occurred to me, as bad as it is, the clean up will be really good in two ways.

Before I continue, let us pause and admit how difficult it is as our brother Lemuel in his recent post has hit it well with what a tough nut to crack when he says, “...it is a Catholic country and you can’t teach an old dog new tricks…”, well that is the world’s population in a nutshell as to their probable mindset and to teach it a new way is no easy task. Now I continue.

Here we have presented above to us in this thread a great clean up of Urantia. 8/10ths of the world’s population may be decimated and that means a lot of those will go on to the Mansion Worlds and awaken to the reality faster than can be had if they remained on the earth. Those left behind will be faced with new leaders to learn “new tricks” of their new reality they are to accept as inevitable. Those ones remaining on the earth will have transitioned into a valuable experiential phase while those many billions who are on the Mansion Worlds will learn anew the truths they would otherwise be still objecting in ignorance and disbelief.

Hence, as it appears to evolve, many will be given a fresh start to go over anew things that is good for them to be growing in. And so it is very much a progressive ascension career activity and is actioned in a rather speedy process by this massive clean up intervention on a scale that would otherwise take longer to achieve in a stagnant backward backwater as it presently stands.

It is interesting to see this as a double action process, one that definitely is good for all involved. Whichever way any of us wind up - if some of us survive the physical changes it is a good transition and if some of us who perish in the disasters, we know we go on to the morontial learning spheres where life simply continues on in greater joy than we could ever have imagined.

Urantia, it appears, is already a done deal and needs to move on to being what Michael of Nebadon sees as an educational sphere. That is quite understandable, as the Lucifer Rebellion here needs to end and nipped in the bud by a massive scrub as the Universal Father deems is necessary anyway. What is happening here in the present “House That Jack Built” (old present civilisation) is suicidal. We see this everywhere and it needs to stop.

These are my thoughts on what is soon to be developing. It is severe to our sense of mentality to accept, but maybe this is a way that can work to truly correct the mess that Caligastia and Lucifer left behind. What do you all think? To me, I see a progressive ascension career program is being introduced, either way for all involved and it is this that we should have been on and about a long time ago and it is only now we are all going to get sort of fast-tracked into it. I see this as good. This is the sort of change we need right now.

Sue/7inOcean
10
Threads for New Transmissions / Re: Silence
« Last post by niant2 on February 19, 2018, 02:21:19 PM »
 :D    My brother Lemuel, ..., it's fascinating to see such a conversation evolve between you and your Personal Thought Adjuster,..., I just love it!!!


   Like you, my dear friend Lemuel, when I do not receive a message, I feel guilty,..., considering the request from our Celestial Family for more "TR person" for the needs of the "Magisterial Mission" and the importance of practicing the "Stillness" and "TRing" as much as possible and better yet,..., practice it every day!!!


Very nice, indeed my dear friend Lemuel and tank's to you Thought Adjuster.  ;) 8)
Pages: [1] 2 3 ... 10