Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 10
1
 July 13, 2024
Good morning All!

 
Good morning Father, Michael, Deity Absolute, and all our Celestial helpers!

 
Good morning Pleiadeans!
I am aware the kabal could well try to interfere, and I am asking for clarity, please.
Greetings Pleiadeans, what would you like to say today?

 
Pleiadeans: Yes, thank you. We have much to say.
Ron made reference to us yesterday in a post, that got shut down prematurely. But we have some things to say to Father, Ron, Michael, and all beings involved in Urantia.

 
Carole: Please, Pleiadeans would you tell us a little more about your background?

 

 
Pleiadeans: Certainly.
We were described as "extra-universe" beings. That is because we are not hailing from Nebadon. We come from another universe. Understand, people, that humans are mortals that spring from planetary conditions wherever that may be. And we have been mortal at one time. We were born long before your planet even got started. We died in the usual manner, and progressed through the morontial worlds of our system. We continued to the end of the mansion worlds and on into the minor sector, major sector, constellation, and have reached, what you here, who have read the Urantia book, call "finaliters". Upon graduation, we were invited to choose what area of service we wanted, and we chose a world that was outside of our universe that direly needed help.

 
We were granted that request.

 
Upon reaching the shores of Urantia, we were appalled at the conditions here, the people were rapidly turning into robots, not able to think for themselves, and certainly not getting any religious training concerning the Father or the Trinity. How we wanted to help! But we could not find anyone who could "transmit"! Languages were a confused mess, people had very poor vocabularies, or understanding of the things around them, and were being led into a death march by one you all know.

 
We were able to do nothing!

 
But, through our long journey through the mansion worlds, the sectors, the constellation, and our journey toward Paradise, we had never taken the journey backwards into depravity, sorrow, and death. What a challenge this was! We understood now why Michael took his bestowals from the top down, from Melchizedeks to morontia, to human. We had to do a lot of rethinking.

 
Because we couldn't talk to any humans, no less help them, we decided to become historians. We started keeping records of human activity through the ages, because we knew that universe researchers would find this first hand information most valuable!

 
In Ron's post, we described ourselves as "friends of the United States" , and adding "Your Highness". We knew we were butting in but we have to get Ron and Michael and Father and the others together on the same page historically.

 
We were referred to as State Conformers.

 
(Carole here: I looked up the word "conformer" and this is what I found:
Conformer: noun
 • 1.a form of a compound having a particular molecular conformation:"changing the temperature alters the relative proportions of the conformers"
I did not find a definition as a noun in my regular dictionary. I would simply interpret it as "con" as together, and "form" as the shape of things.
So as state conformers, I would think they refer to themselves fitting into the situation in a way to be helpful.)
Please go on Pleiadeans:

 
Pleiadeans: Indeed. Thank you.
Father was surprised, as was Ron and Michael, but the kabal was of no help. Father said "it must be decided just how important the Pleiades are to Urantia information like this."

 

We speak you you Americans, that you need to know what is happening. Keep your eyes open especially in the next few days. Listen for statements of intent. We hope some day to work with you all as well.

 
Thank you Pleiadeans!
Carole
2
TRANSLATIONS / 13.7.2024 – Misja na Urantii i Plejady
« Last post by Andre_P on Yesterday at 13:42:21 »
Ta sama wiadomość po angielsku :
https://forum.serara.org/index.php?topic=21436.msg103709#msg103709
Przekazał : Ron Besser, administrator, członek bohater
Kategoria / Temat : Wątki nowych przekazów / MISJA NA URANTII I OBAWY PLEJAD – CZĘŚĆ 1
« 12 lipca 2024 r., godz. 11:52:51 »


Część I - Obawy Plejad
Najpierw Mniejsze Obawy, a następnie Plejady mają coś do powiedzenia - jest to niekompletna część I.
Część II nie jest jeszcze przygotowana i może nigdy nie zostać ujawniona. . . .
Michał Nebadoński
Bóstwo Absolut
Ojciec Wszechświata
Przekazujący : Ron Besser
12 lipca 2024 r.

Dla tych, którzy zastanawiają się nad Liniami Światła prawdopodobnie na piątek, dziś 12 lipca, niemożliwe jest obecnie wiedzieć, jaki harmonogram mamy do przekazania.

Michał Nebadoński zastanawiał się nad sytuacją na Urantii. Rozumiecie, że my jako grupa musimy wziąć pod uwagę to, co Urantia robi wśród państw narodowych i ogólnie ludzi na planecie, aby nawiązać dobry kontakt i mieć pojęcie, CO Michał Nebadoński chce zrobić. Ten e-mail najbardziej zajmuje się tym, co Syn Stwórcy chce powiedzieć o ogólnych warunkach panujących obecnie na tej planecie zwanej Urantią przez niebiańskie zastępy.


WARUNKI PANUJĄCE NA URANTII (12 LIPCA 2024 r.)

"Ten raport jest sporządzony w zwykłym formacie, ale jest również sporządzony tak, aby niektórzy członkowie stolic morontialnych mogli go również przeczytać, żeby studenci starej Księgi Urantii mogli zebrać stwierdzenia o swojej sferze domowej :

"Jesteśmy całkiem pewni, że Ron zawodzi tylko na tyle, żeby cieszyć się tą prezentacją i jesteśmy pewni, że tylko na tyle, żeby wyszczególnić fakt, że ten przekazujący nie przepuszcza wystarczających rodzajów informacji, żeby zachęcić byłych podopiecznych Żandarma Wszechświata, żeby w pełni bawić się naturalnym stanem niektórych państw-miast, który będzie podawany w całości. Zatem podajemy :

1 - Nie ma nic do powiedzenia na temat Azji Południowo-Wschodniej, czego byście już nie wiedzieli. Resztę świata można podsumować następująco :

2 - Azja Południowo-Wschodnia - status quo pozostaje bez zmian.

3 - Stany Zjednoczone : Sąd Najwyższy USA prawdopodobnie orzeknie, że nie ma takiego prawa, które określałoby sprawiedliwość wszechświata w kwestii tego, co należy zrobić z nierozsądną proklamacją Donalda Trumpa dzisiejszego ranka (12 lipca 2024 r.), że on sam określi skuteczność tego, kto i ile na całym świecie jest winien USA za jego nijaki pogląd, że może rządzić oceanami. Jest to tak niezwykle niebezpieczne, że nie możemy przewidzieć, co się stanie, jeśli USA będą nalegać na to nawet z sojusznikami;

4 - Niewiele jest informacji na temat UE (Unii Europejskiej), a w związku z tym Czechy i Polska milczą na temat nabycia przez niektóre państwa w UE w drodze sprzedaży F16 niektórym państwom członkowskim, które chcą podzielić się nimi z Ukrainą.

Stany Zjednoczone nie chcą sprzedawać F16 wojującym w Europie lub na Bliskim Wschodzie, ponieważ są one tak śmiercionośne, że nikt nie odważy się do nich zbliżyć z wrogimi zamiarami.

5 - Ukraina nie ma zamiaru grać fair z tymi samolotami, a USA ostrzegły Rosję i Polskę, że nie mają zamiaru wchodzić w poglądy Europy odnośnie wojny na Ukrainie. Wszelkie działania wojenne muszą odbywać się w UE lub z jej terytorium. Postrzegamy to jako "Dzięki Bogu!". Tak stwierdził niedawno sekretarz stanu;

6 - Stany Zjednoczone są pięćsetfuntowym kanarkiem w kopalni węgla. Oznacza to, że jeśli zostaną w jakikolwiek sposób skrzywdzone, to będą konsekwencje, a Rosja i Chiny dadzą im szerokie pole manewru, jednak niebezpieczeństwo polega na uruchomieniu porozumień podpisanych między USA i UE w sprawie zobowiązań obronnych. Rosja doskonale zdaje sobie sprawę, że USA i Polska mają taki podpisany dokument, który został uchylony głównie przez Polskę, która stała się częścią UE.

7 - Ostatnim śladem zobowiązań UE wobec Stanów Zjednoczonych jest Wielka Brytania, a ponieważ Wielka Brytania jest obecnie usunięta z UE, nie ma już dzisiaj potrzeby martwić się o to zobowiązanie wobec Wielkiej Brytanii.

8 - Wreszcie, to NIE jest ostatni raport tego rodzaju. Ronald Besser jest niezbędny do ich utrzymania. Jesteśmy jednak poinformowani, że stoi w obliczu trudnych dwóch lub trzech dni i musimy doradzić wszystkim, że jeśli nie sporządzi więcej międzynarodowych raportów dotyczących warunków państwowych Unii Europejskiej (UE), to nie dotrzymamy naszych zobowiązań nie tylko wobec Rona, ale wobec was wszystkich.

Z tego powodu oświadczamy Ronowi Besserowi i reszcie z was, że nie należymy do UE ani innych państw, ale jesteśmy Plejadami.PLEJADY jako uzgadniający państwa na Urantii
"Jestem MICHAŁ NEBADOŃSKI, a Ron jest tak samo zaskoczony jak ja.

"Ze względów państwowych, proszę, Ron : ustąp na chwilę, dopóki nie dowiem się, co to za nowy głos. Myślałem, że to mój własny raport "Departamentu Stanu", ale najwyraźniej tak nie jest.

"Chcemy zapytać, w jaki sposób Plejady są tutaj zaangażowane ?


PLEIADY ODPOWIADAJĄ :
"W szczególności jako przyjaciele Stanów Zjednoczonych, Wasza Wysokość.


MICHAŁ NEBADOŃSKI odpowiada :
"Ron, masz całkowitą rację. Plejady są spoza tego wszechświata. Jestem szczególnie zainteresowany twoją opinią na ten temat.

Ron Besser : Dziękuję bardzo Michale Nebadoński, odpowiem szybko :OJCIEC WSZECHŚWIATA odpowiada pierwszy :

"Jestem konsekwentnie ważny w tym rozwoju.

"Jestem OJCEM WSZECHŚWIATA i wszystkie wzajemne rozmowy są dla mnie bardzo ważne. Ron, czujesz się szorstki i opiekuńczy, ale musisz doprowadzić to do końca :

1 - JAKO OJCIEC, nalegam na otrzymanie informacji, dlaczego Ron otrzymuje taką wiadomość, skoro nigdy nie zostałem poinformowany o zamiarze PLEJAD, żeby kiedykolwiek rozmawiać lub mówić tak, jak to zrobili tutaj.

2 - Ronald L. Besser jest przydzielonym przekazującym i nie należy do Misji na planecie Urantia z Konstelacji Satanii w pobliżu granicy Nebadonu z Pierwszym Poziomem Przestrzeni Zewnętrznej pod względem geograficznym. Drugi Poziom Przestrzeni Zewnętrznej nie jest w ogóle operacyjny, ale zawiera kilka ważnych Konstelacji, na które patrzymy jako warunkujące dla życia, zanim PIERWSZY Poziom PRZESTRZENI ZEWNĘTRZNEJ będzie kiedykolwiek działał
- - - - - -
(Tu Ron : Myślę, że to oznacza, że Ojciec utrzymuje pewien rozwój planet na pierwszym poziomie przestrzeni zewnętrznej jako wstępny warunek dla wszelkiego innego życia, które ma tam powstać i reprezentuje organizację dla ustanowienia pierwszego z Synów Stwórcy, aby otworzyć pierwszy poziom Przestrzeni Zewnętrznej dla ustanowienia tam życia. Pozostawiam to mówcom do dalszych opisów.)
- - - - - - - -
Mówi OJCIEC : "Masz rację Ron, a resztę pozostaw Mnie, abym określił zainteresowanie Plejad w sferze Urantii.


Mówi BÓSTWO ABSOLUT :
"Ty Ron jesteś niezwykle ostrożny z tym, ponieważ jest to zupełnie nowy precedens dla twojego poglądu i musisz się upewnić, że raportujesz to poprawnie. Jestem BÓSTWO ABSOLUT i wiem, że ty wiesz, kim jestem, ale większość czytających to jest słabymi czytelnikami Księgi Urantii (z wyjątkiem niewielu) i należy zdecydować, jak ważne są Plejady dla informowania Urantii w taki sposób.

"Jeszcze TEGO NIE ROZSTRZYGAM, ale Plejady podjęły niezwykły krok, aby zwrócić się do Rona nawskroś w ten sposób, a to tylko dowodzi, że Ron jest wyjątkowym nośnikiem zaufania i troski o URANTIĘ i MICHAŁ NEBADOŃSKI pozwolił na eskalację tego oświadczenia w zwykły sposób do tego stopnia. Ron, zakończ to natychmiast.

Ron Besser : Oczywiście kończę teraz zgodnie z rozkazem. Dziękuję.

(Jeśli jest coś więcej, wydrukuję to dla czytelników, kiedy będę mógł Ron. MICHAŁ NEBADOŃSKI. Jestem tak samo zainteresowany jak Ron tą kłótnią naprawdę o nic, ale jest to dla mnie również nowy precedens. Dziękuję. MICHAŁ NEBADOŃSKI)

K
3
Weydevu, what happened is a severe attack on me and the inability to proceed with what has been written but forced into no reply because of actions against putting it up on the site.  Getting this message out has been difficult too.  Part II is written  and I include it here but it is mostly partial in that I was forced off it and could not correct language before sending this out.   The cabal is in a murderous mood Weydevu and be careful as they will sting anyone and are very good at confusing you and the situation.  I have sustained damage to my email and so forth and I am not straightened out at all yet. 
Here is the uncorrected Part II and take it for what its worth as I could not reedit.  K
Ron

Part II
a - The Lopsided Deal W/the Pleiades
b - Pleiades Concern for Urantia
c - Difficulties in Presenting This Post
d - Resolution by the Universal Father and the Deity Absolute
T/R: Ron Besser, York PA.  

“In keeping with the promise to provide Part II of an extraordinary discussion between the Pleaides which are advanced civilization  human being officiating as outsides of the Nebadon Universe of stellar performances, and variously called the PLEIADES, or sometimes called the ANTARES.  we present the following conversations allowed to me to report for stellar reasons as well.

The PLEIADES - “We speak now in our native tongue and translations are by your Thought Adjuster, Ron:

STATEMENT:
“The Paleidies have a “deal” with what you call the Deity Absolute, to prepare for an eventual understanding what the Urantia Book fully addresses, and Ron you are two hundred years ahead of the text of the Book already.

“This is the Pleiades, and we must address this solemnly and without rancor to you Ron, but you take this eventually well, but it has gotten mixed up with a group of beings who know nothing and make it worse than usual for concerns that is mostly subconscious dealings entirely.

[Ron here - I believe they are referring to the commericalization of their sayings by others who can barely transmit much less take down serious speech by them.]
A
“We the Pleiadians are satisfied you are an honarble being Ron (I am certified, yes), and we leave for now as you re not upset but are being hit with everything the cabal can do and I hope that is the end of them entirely too!  The PLEIADES.”

MONJORONSON Smith here. “ Be aware you broke the back of their transmitters and the cabal is furious they are denied access now.  We have some interests to state here Ron and are you up to it? [Yes, if I can get the cabal off my back!]“I want you to understand Ron, you are being forced into a death spiral you do not want and they are remedied out of it themselves with the full effect of our punishment for dishing you into oblivion without ever stating the course we want to be heard loud and clear  

“WE are sure you good for years but they are trying to kill you now and we will not have it.  For reasons of State there are no more cabal persons, leaders, or anything left in a moment of insurrection on this planet.

“WE wish it to be known that Monjoronson is a compact of a titillating converse of Magisterial Sons, the Deity Absolute, and the Universal Father, attempting to save Urantia.  For that reason you have been employed as a necessary part of the work, but we did not plan on a kabal (Monjoronson’s spelling), and further upon your death as they are planning to remove you entirely Ron.  They cannot but they do not know that and we must have a word with  FATHER.  K”

Ron here, please: The transmission is severed and that is fine with me.  I am quite certain the cabal does not realize it made an enormous mistake to curtail Monjoronson  and Serara, and I am nearly blind as I type this and so we are double threatened while I Lightline I should have attended is going on too.  

MONJORONSON speaking -
“That Lightline was suddenly truncated as you were supposed to take it and totally forgot because your head was filled with the rats of the cabal, kabal, whatever.  Ron here: I will use the kabal spelling then, thank you,/

END
4
I really don't know what just happened here at the end, but I'm very interested in knowing what happened.  And will we receive a part II?

Weydevu
5
TRANSLATIONS / 13.7.2024 – Wyjaśnienia od Ojca Wszechświata
« Last post by Andre_P on Yesterday at 07:28:49 »
Transkrypcja nagrania po angielsku :
https://forum.serara.org/index.php?topic=21435.msg103710#msg103710
Napis : Raz, starszy członek
Kategoria / Temat : Tu są linki do nagrań, uwagi i plany / Lightline USA z 11 lipca 2024 r.
« Odpowiedź nr 1, 12 lipca 2024 r., godz. 16:12:29 »

(Jeden urywek z transkrypcji)


Ojciec Wszechświata :
Jesteś pierwszym, Ron, który podziwia to, co zrobiliśmy. Jestem Ojcem wszystkich. Zbliża się godzina tej transmisji. Możesz odejść, jeśli godzina to więcej niż chcesz poświęcić, bo ja zamierzam poświęcić jeszcze co najmniej 10 minut, żeby wyjaśnić wam wszystkim coś poza tym nagraniem i w jego ramach. Michał Nebadoński jest pierwszym Synem Stwórcy, który kiedykolwiek przybył do Mnie osobiście w ramach mojej władzy i autorytetu. Nie wiedziałem, że to jest możliwe, dopóki Wypełniacze Przeznaczenia Wszechświata nie poinformowali Mnie, że mogą dołączą do mnie w Raju ci Synowie Stwórcy, którzy wykażą się wyjątkową i nieregularną miłością do władzy i opieki Ojca.

Z tego powodu muszę ci przyznać Ron, że jesteś pierwszym człowiekiem, który zrozumiał, że autorytet Syna Stwórcy to mit. To są stare i wielkie sprawy. Tak. Jesteś również pierwszym, który czuje się tak komfortowo mogąc żartować z Nim nawet w niezwykle ważnym ogłoszeniu. Jesteś wybitnym obywatelem Urantii. Nie możemy usunąć twojej choroby, ale możemy ją złagodzić.

Ron Besser
Jestem wdzięczny i dziękuję.

Ojciec Wszechświata :
Dziękuję Ron. Prawda jest taka, że jesteś pierwszym człowiekiem, który stworzył równoległą organizację, która obejmuje Syna Stwórcy i Melchizedeków jako dyrektorów. Wskazałeś na piśmie, że tak jest i że są oni ostatecznym autorytetem i arbitrem tego, co dzieje się z Fundacją Magisterską. Uważamy, że to piękna nazwa i zaopatrzymy ją w gałęzie. Nie mamy jeszcze planu na to.
6
AUDIO TAPE Links - Comments - Schedule inside / Re: Lightline USA - 11 July, 2024
« Last post by Raz on July 12, 2024, 16:12:29 pm »
 • 071124 Audio Tape Light Line USA; host: Ron Besser
 • Subjects: This is one of the most important Light Lines, Michael of Nebadon wants to teach Urantia a lesson, Michael of Nebadon is the first Creator Son to attend Father on Paradise, and Ron is now partially morontial and may or may not die in days;
 • Speakers: Michael of Nebadon, Cabal, Imperator, Ruth Bader Ginsburg, Ron’s Thought Adjuster, Imperator, Universal Father, Immanuel, Gabriel, Dominion, Ruth Bader Ginsburg, and Deity Absolute; 
 • Transcribed By: RAZ ( I welcome corrections - message me )
 • Link To Tape: https://www.conferencecalling.com/recordings/1528070/251848/VCISPREC02_251848_20240711_110233 

Ron Besser  
Alright, let's try that again. I finally got the conference code right. This is Thursday the 11th of July 2024 an unannounced Light Line for those who may be listening.

Michael of Nebadon  
I want it to be known that the entire situation is so abnormal that we are going to rule; don't speak until spoken to. Thank you. I am Michael of Nebadon. Today is Thursday, July 11, 2024, at 2:03 p.m. or a.m., p.m.. Ron has been hit extremely hard by a cabal that wishes to take the planet over under its own administration. Ron has refused and as a result has asked for this Light Line to make it clear that when there is any other communication to be made to the group, to be extremely careful to watch out for cabal information. Ron is about the only one that knows the difference.

And for that reason, we requested this Light Line in spite of it not being on the schedule. Number one. The entire situation concerning Light Lines and what is to follow after this Light Line is open to questioning. The reason we say that is this: the cabal has suddenly energized itself and has moved on to the planet Urantia and for that reason, makes it dicey to communicate. For that reason then, I want it to be known that this Light Line is held extraneously and contemporaneously without notifying most of you before it has to take place. Oh, we have a couple here with us right now, at least, I'm not talking to an empty room.

Now this: the cabal has insisted that Ron is part of their play, he is not and will not participate. He has made it clear that there is nothing for any of you in correct understanding of what is happening on the planet without referring to Michael of Nebadon properly. Please remember that. We adjust that Gabriel, the Magisterial Sons, and various other officials of the realm including Father, the Eternal Son, and the Infinite Spirit are properly addressing you. We are not saying that the others are improper at all, but just be careful what you believe. This Light Line is probably the last for Ron.

He cannot hold the physical problem that is developing in him in which the mind is insisting on referencing its morontial place. That splits Ron in two and he is aware that he is using the material mind right now to broadcast. And now this: I am Michael of Nebadon. I want it to be understood that the following transmission is valid and must be observed.
 • Number one, We are no longer holding forth for any educational purposes what is to be done.
 • The cabal has strengthened and we are unsure precisely who and what is in control on Urantia.
 • Ron has been hit so severely that he is questioning whether he's able to live another week. He will. But he's got to be exceedingly careful that there is no further problem either with the Light Lines or the personnel associated with the Light Lines.

Ron Besser  
And welcome for joining Elise. You are muted. And I only did that for the noise that I get. Thank you. You are the third person who knows this Light Line is being held and you rather have some exclusive information now. You are muted. Now this:

Michael of Nebadon  
The trial that we must assume must take place. Is that a cleansing operation will begin today about noon New York time.

Cabal  
For that reason, I the cabal mention this:

Ron Besser  
I am Ron Besser. I am not accepting a transmission from the cabal. And that is true as long as this Light Line is being held. I do not feel that you should have the permission to communicate what cannot hold. Michael, I return to you for what you may have to say.

Michael of Nebadon  
And I thank you, Ron, you handle it beautifully. The Supreme Court which you know slightly Ron, is listening carefully. You are doing us the favor of relegating the cabal to the outside. The planetary administration that we have right now is not worthy of a planetary administration. It is taken over by the cabal, and Ron has had to go through the department to even get this telephone to work. For those of you who do not know that this meeting is being held, listen to the tape. Ron does have the tape on. For those of you who are attending and I can name them even on one hand, which is Jose, Roger Krupa, and Elise, you are privileged to learn the following information, no one else has it.
 • I am no longer interested in a mission to just the United States. I'm going to make my mission known particularly to China, to Southeast Asia, and oh yes, the EU. If there's anybody interested in the EU, we welcome them.
 • The progress that Ron must make to retain himself is impossibly high without me. But I do not have the time to worry it. For that reason, Ron will die. I can't help it. He is 82 and has lived a long and luxurious life compared to the rest of the world. Most of you listening now have done the same, but you are the leaders. God willing and finally this to you, Ron.
 • There is nothing you can do further except to hold the Light Line and to hope that others listen to the tape. The cabal is attempting to undermine you and your authority. They can't. And for reasons of state Ron, I am with you all the time. And for reasons of state, you are trying to muddle it into a thank you, and no need to.
 • The truth of the matter is that the Light Lines are going to be truncated hereafter. The planet and the planetary government are under siege today by millions of seraphic rebels. They will be knocked down and removed. We don't need them anymore.
 • And finally this: to all of you who are listening, which is Elise, Roger Krupa. Jose Vargas, and Ron, they didn't know that the Light Line would be held today. Ron thought it was Wednesday but it's actually Thursday. I want it to be known. And welcome Steven Gitz. The truth of the matter is that you three or four attending are the heart of this mission. And welcome Steven for finally getting the announcement. I want it to be known by all that Ron is not seriously ill, but that they have invaded his private domain of the body and are trying to eliminate it.

He insists that the regular schedule be followed and that he will see to it insofar as he can. Those of you who have joined now are friends of Ron, and of what we need to do. But we can't do it when the entire group is under the impression that Ron is a has been and is leaving. To a certain extent, he is leaving, but not fully. The usual individuals who normally would attend the Light Line were not informed because Ron thought it was Wednesday when it is in actual fact Thursday. That makes a difference in how he operates.

Nonetheless, the following should be understood: Ron has taken it upon Himself to organize and to provide information to this group. He continues to do that until he draws his last breath. We do not see that happening in the near future. And it's up to Father to determine what other future he may have. And finally, this to all of you: the trial, and welcome Charlotte. The trial that must be understood is that I Michael am now rescinding two important messages.
 • I am no longer going to hold a regular Light Line. When Ron wants to hold the Light Line he will speak.
 • The cabal thinks it has fully surrendered to me and is regarding their full adjudication well. But I am no longer going to easily forgive seraphim that have harmed Ron. He has very little of the original mind left and requires almost a habit to attend to these Light Lines. I am going to restore most of the mind. But he is losing some of it except his assignment to the mansion worlds when it is appropriate that he leaves Urantia.
 • And finally this to all of you: there are now five of you besides Ron and this is an uncalled for Light Line and we thank you for checking. There was no way to tell you. This is Thursday, the 11th of July and we must remind Ron to be careful when using the original mind. And now this to Charlotte, Steven, Elise, Roger, and Jose: you have been brave enough just to check to see if there was anything here. Well, today there is and it's one hell of an announcement. Announcement: I Michael of Nebadon am no longer going to achieve further Light Lines other than with Ron, Dominick, Elise, and Roger. Lemuel is far too ill. And the others are not quite ready to do it. If I have cut across you, Amethyst is most welcome to try if she can and several others are most welcome but Ron's memory has been truncated.

Cabal  
And finally this announcement: there are no longer a Magisterial Mission available for Urantia.

Ron Besser  
Michael, may I check that?

Michael of Nebadon  
You certainly may Ron and that is not true.

Ron Besser  
May I check that, please?

Imperator  
This is Imperator. What you are hearing Ron is not cabal but someone important called Michael of Nebadon.

Ron Besser  
I thank you Imperator and proceed Michael.

Michael of Nebadon  
Thank you. What a check. I am not sustained in my life well enough to understand why you had to do that.

Ron Besser  
Michael, I have no sense of having the habit before of being sure it is you. They have damaged my mind considerably. I apologize.

Michael of Nebadon  
Thank you. That is enough. The truth of the matter is that you have restored all that they taught or took. I am making it impossible for them or you to speak to one another forever. Thank you. And finally this, I need to announce this: so I announce it to five, so what? The tape will be put up. Elise, would you ensure that it's put up? Ron doesn't even think about it. But put it up when it's ready.

Ron Besser  
Thank you.

Michael of Nebadon  
And finally this to all of you: I am Michael of Nebadon. I am the Creator Son, and I am sovereign. Ron has seen to it that my voice is sovereign and that he brooks no opposition to what I demand. For that reason, Ron will stay on the planet until his bark has gone old, and that he can barely put a leaf out.

Ron Besser  
Oh, goody.

Michael of Nebadon  
And for that reason, Ron, you brought it back to a normal cadence. You are not going to disappear. You're going to become very old in the material, and hold forth until there is a decent response from the Urantia Foundation, the Fellowship, and all affiliated groups to the fact that:
 • I am the Creator Son, and I am sovereign.
 • That Machiventa Melchizedek is now looking at the other groups for transmission and finds them in the past.
 • The entire rupture of Ron's mind today is repaired. He now has it fully returned and use it well, Ron. And this: don't start. The truth of the matter is that the Trinity that is under the court of Machiventa Melchizedek is now fully operational. You are delighted Ron.

Ron Besser  
Oh, am I ever. Finally, an authority to monitor the treason? I thank you.

Michael of Nebadon  
Thank you, Ron. Now, to you, Ron. You have seen to numerous acts of kindness and prevailed to make sure that there is a Light Line and that there are facilities to handle it. You've done it with Dominick and he has been a loyal and trusted follower. (indiscernible) Starting tomorrow, which is Friday, the 12th of July 2024 we are going to institute a daily Light Line. Other than the schedule you have, make sure that you are available for the extra Light Lines that are going to be made available. You don't mind.

Ron Besser  
No, Michael, I have nothing else to do under the circumstances. Thank you.

Michael of Nebadon  
You will reply well when you understand that I now have appropriated you as part of the Supreme Court over Urantia. The one known as Ginsburg, who recently died from the Supreme Court on Urantia is in charge of the Supreme Court now over Urantia.

Ruth Bader Ginsburg  
For that reason Ron you are most welcome. You believe in me.

Ron Besser  
Solemnly, thoroughly, and entirely. Thank you. I can't ask for anything more.

Ruth Bader Ginsburg  
I am Ruth Ginsburg. I'm alive. I'm kicking. I'm well. And now I understand the importance of you, Ron. You are the one voice which is making sure that Michael is understood as a sovereign Creator Son. As such, I am now infused with your enthusiasm. For that reason you smile, and you say you look forward to at least meeting you. You will not only meet me Ron, but I will confer with you as the Supreme Court.

Ron Besser  
I am deeply honored. That is considered privileged information. And I am grateful to hear it.

Ruth Bader Ginsburg  
Thank you, Ron. I am fully sure that as Ruth Ginsburg I am going to lose that title in another few weeks. I am advanced enough Ron to be on the third mansion world. I believe you are

Ron Besser  
I'm no, I am not on any mansion world. But I attend those on the fifth.

Ruth Bader Ginsburg  
Thank you. I didn't know that for sure. Now, what we must be sure of is that the Supreme Court is now in charge not only of you, Ron but of your group particularly those who are attending today.

Ron Besser  
I will tell you who is attending. It's Jose Vargas, Roger Krupa, Elise, Steven Gitz, Charlotte from Alabama, Donna and Larry Whelan, besides myself. That is because this is an unannounced Light Line until today this morning almost when it took place. My apologies. But that is what has happened when the Creator Son demands action. Thank you, Michael. Thank you, Ruth. I believe you were still speaking, Ruth. Go ahead, please.

Ruth Bader Ginsburg  
Thank you, Ron. You handle it beautiful. I am Ruth Ginsberg. For those of you who do not know the Supreme Court of the United States. I was a justice for eight years. Ron says you didn't remember exactly but you knew you were almost always there. Yes, Ron. Thank you. I want to announce to those who are American citizens that the Supreme Court is still valid and good. They are excellent attorneys. They are excellent arrangers of the law. I support everything done so far. Thank you, Ron.

I am also the head of the American sector of the Supreme Court on high. I'm announcing to all of you that the Supreme Court under Machiventa Melchizedek on Urantia is about to start taking names and making sure that the mansion world are understanding those who support the missions to Urantia. What are the missions? What's left? Let me tell you. Number one, the Magisterial Sons are here to stay. You're glad, Ron? Vaguely. Not only are the Magisterial Sons here to stay, the entire group of the mansion world leaders are now going to hear your Light Lines, Ron. You are under severe attack. Your mind was severely and gravely injured this morning and you finally made it into a Light Line in spite of no announcement practically. That is the sign of a grand personality that sees to what is correct to do.

Ron Besser  
Now we have (counting) 123456 individuals listening besides myself.

Ruth Bader Ginsburg  
It is a very important Light Line folks. You almost accidentally have arrived in spite of no one else. This is something you ought to hear.

Michael of Nebadon  
I am the Creator Son of Nebadon. I am Michael of Dominion alone. Nebadon is under the auspices until I return by Immanuel. Immanuel is a higher official, not of the original Immanuels any longer. We are not yet announcing his title. And you've got it, Ron.

Ron Besser  
Yes, I don't I am not strong enough to pull the words out. I got it. You're right.

Michael of Nebadon  
I will say it then. Immanuel is now in charge of Nebadon. I have not resigned. I am stepping aside to teach Urantia a lesson. I didn't want to say this so blatantly but I have got to. Those who listen to this tape and there are a few must understand. This announcement will be announced on other Light Lines. But this is the first one and I'm glad that Ron's made the announcement. Let me speak to it again. Michael of Nebadon's announcement: Michael of Nebadon refuses Urantia as a bestowal planet until I am fully in control and that I am sure that the powers on Urantia understand who I am, what I have to say, and what they must obey. I'm not going to tell you how the police are going to enforce them. Thank you, Ron. Further, let it be known that Ron will stay here for the duration of the Magisterial Sons desire to have him available.

Ron Besser  
I am most grateful, please continue.

Michael of Nebadon  
Thank you, Ron. And now this to you, Dominick. You are the second in command. You are not even aware that this Light Line is proceeding but I hope you listen to the tape. It contains something important for you. Ron has decided that you should own the property at 2709 and maintain a real center for the Light Lines and for the organization of the patent and other things that need to be done on behalf of Michael of Nebadon. We are making Ron available for the entire structure that Monjoronson, Serara, Sen Sen, Hanson, and Denron are ready to accept. We are not pushing this upon you the Magisterial Missions or the Sons but I am asking the favor to allow Ron to continue if you are willing to allow him part of your administration.

This is Michael of Nebadon and I state the following: there is no reason for you to stay Ron except you love the work. That is enough for me to designate you as part of the Trinity control of the new government that will append not the United States but many others for its powers. You are an associate and I know you thank me. For reasons of state, you have no title name. That's all right, Ron. All you said to me was you are enjoying this and that your preferential is to remain almost anonymous. That's true.  Now the truth of the matter is that Dominick is counting on this house to be his home too. Your death, you will it to him so he has a structure. The truth of the matter is Dominick will never inherit the home so long as you live. I'm going to suggest that you and he discuss it and bring to my attention your decision. I am delighted to hear you say you will consider it.

Ron Besser  
I do. I'm not sure where this goes. Thank you.

Michael of Nebadon  
Fully understood.

Ron's Thought Adjuster  
And now this, Ron. We advise against any such conversation. This is your Adjuster.

Ron Besser  
I thank you, Adjuster. I need some input and insight and your speech. Thank you.

Ron's Thought Adjuster  
Furthermore, I am your Adjuster. Do not speak to this until we advise you to do so. He is looking at a new arrangement and if that takes place, you are done.

Ron Besser  
Is that cabal?

Michael of Nebadon  
It is.

Ron Besser  
This is a good example folks, to those listening: of the viciousness of the cabal. The human mind is not able to tell frequencies apart. We can only tell by the attitude of the speaker. I am holding any decision to do anything until it can be clarified by the proper administration of Michael of Nebadon or with Immanuel or other official.

Universal Father  
This is the Father, to you, Ron. You have heard incorrectly. Just let it be.

Ron Besser  
All right. And now this to all of you who made this Light Line unannounced and I thank you, there are six, and that is extremely helpful, I'm not talking to an empty room. I am physically in difficulty. My mind is dizzy. I have trouble getting a sentence out straight unless they are in full control. The trial for this property is that several interests are insisting I give it to them or that I go through them to sell it at my death. I am announcing there is no death, at least yet and that I am in full control of the three-acre 2709 property, and that there is no change of status with Dominick or the board or me and anything else to do with the discussion forum and the pact. I'm standing the pact.

Thank you, Ron. With this exception.

Yes, Michael.

Immanuel  
And it's not Michael, I'm Immanuel.

Ron Besser  
Yes. To whom do I speak?

Immanuel  
I said Immanuel.

Ron Besser  
I need verification, Immanuel. I have none. Michael, can I call upon you to straighten this out?

Michael of Nebadon  
You certainly can. That Immanuel happens to be the genuine item. You can't tell?

Ron Besser  
No, I have no sense of even the frequency at the moment and I've got a slightly burning forefront in my forehead and my right lateral side of the brain. It's not pleasant.

Immanuel  
That is me reinforcing it, Ron, so you can tell.

Ron Besser  
I am grateful, it's very important. Thank you, Immanuel and Michael,

Gabriel  
Thank you, Ron. I am Gabriel and I'm part of that.

Ron Besser  
And I thank you then Gabriel for your participation.

Gabriel  
Thank you that is more than adequate. I am Gabriel. I want you please to understand Ron that the entire use of a Light Line today is a surprise to me and to Michael. You awoke this morning a little confused. There was a cabal in your ear insisting that you were theirs.

Ron Besser  
Yes, but I didn't take it as final even for them. I left it in limbo, Gabriel.

Gabriel  
Thank you. That is a beautiful answer.

Ron Besser  
The truth of the matter is that to all of you listening and particularly to you Gitz who has put so much into this. I damn near bankrupted you and I'm sorry for that. But the truth of the matter is it will be fully restituted to you when I have it to give it back to you. And fully to the rest of you: Donna and Larry Whelan, Roger Krupa, Jose Vargas, Elise, Charlotte, and I'm sorry if I missed anybody. Oh yes, me.

Gabriel  
The truth of the matter is and listen carefully: the missions to Urantia will proceed. The missions will proceed, hang in there. There is a lot of talk about truncating what has already been established. Ron listens to the old transmitters coming on and using Machiventa Melchizedek primarily to give transmissions. He respects Machiventa far to much to complain. But he's wondering why they cannot join in as a unit with the Magisterial Foundation only as transmitters not as being ruled by the Magisterial Foundation or Ron's work but to put it together as a unit. We are inviting the Magisterial truncation

Ron Besser  
One moment. I'm getting a conflict. One moment.

Immanuel  
This is Immanuel, Ron. We're pulling that back. They must decide on their own what they want and how much they want to be part of this gift to Urantia. We are making it available in a transmission soon, maybe today what we want. You are open to the days they may want.

Ron Besser  
I would prefer Thursday, Friday, and Saturday for transmission. But it doesn't matter that much. We will schedule them for later other than 2:00 p.m. Thank you. That's all I require. Thank you.

Immanuel  
I am fully aware now of your self-organization, Ron. You are not against it anyway.

Ron Besser  
No, I'm not. Using any effort is worth it. And it would help tremendously to have a single unit speak to it. Although other units may exist, that is correct. There should be a sign of unity, this is Ron speaking, from Urantia.

Immanuel  
I fully agree, Ron.

Ron Besser  
It has to be done through an organization. We are senior to all of them. Thank you. I leave it to Michael of Nebadon to decide our appropriateness. Thank you. That is entirely fair to you Michel and to you Immanuel and to the Dominion.

Dominion  
Thank you, Ron. This is Dominion. You are the first planet that we have an interest in, in all of Nebadon. Urantia is the home of the bestowal son of the Creator Son of Nebadon. And for that reason, you are being hit by the cabal to gravel your voice but I assure you it's recognized and will be beaten back. I want it to be known that this Light Line is primarily one of the most important Light Lines to have taken place in the last three to five years. We are Dominion. We have been bade to speak. Ron, you have full and gallant support for the Dominion.

Ron Besser  
I think it is so important.

Dominion  
Dominion now attends to the right hand of God, to the Father. You are the first person to recognize it's importance, Ron, and though you cannot elucidate all of it, you're too small. You know, it is immensely important for the local universes to join together and support the Paradise administration with Uversa the government of the local universes and of the planets. For that reason, please be advised that we are considering you to be an important part of the administration of the Dominion.

Ruth Bader Ginsburg  
This is Goldberg, Ginsburg, Ron, you are moving all around the edge of your mind trying to get it to work. What is wrong?

Ron Besser  
I have a tenuous a tenuous ability to control mind. But they have harmed my full control. I don't know what is left Immanuel and others interested, Dominion. Thank you.

Ruth Bader Ginsburg  
We are aware that they have attempted to destroy that mind, Ron. It is found fully and done and that the cabal is done. You are aware of its extreme importance.

Ron Besser  
Yes, far beyond my capacity to understand its authority.

Ruth Bader Ginsburg  
Oh, yes.

Universal Father  
This is Father to you, Ron, you are the first to recognize Dominion as a capital. Do you bow slightly not knowing what I mean?

Ron Besser  
No, I don't know what you mean by a capital, Father. To me, it is the side for strength of neighborhood local universes. I don't know its importance, otherwise. I fully support it and thoroughly enjoy it. Thank you.

Universal Father  
You are the first one, Ron, to admire what we have done. I am the Father of all. You are now running up against the hour for this transmission. You are free to go if the hour is more than you want to spend. Because I'm going to take another 10 minutes at least to explain something to all of you off the tape and on the tape. Michael of Nebadon is the first Creator Son ever to attend Me in person. Well within my frame of power and authority. I didn't know that was possible until the Consummators of Universe Destiny advised Me that I was to be joined on Paradise by those Creator Sons who show outstanding and irregular love of the Father's authority and care. And for that reason, I must admit to you Ron, you are the first human to understand the authority of the Creator Son is a myth. Old big stuff. Yes. You are also the first to be so comfortable that you can joke with Him even in an extremely important announcement. You are an outstanding citizen on Urantia. We can't take the illness from you but we can mitigate it.

Ron Besser  
I am grateful and thank you.

Universal Father  
Thank you, Ron. The truth of the matter is you are the first human to put a parallel organization together that includes the Creator Son and Melchizedeks as directors. You have indicated in writing that they are so and that they are the final authority and arbiter of what happens to the Magisterial Foundation. We think it is a beautiful name and we shall supply it with branches. This is unplanned. You are feeling in your legs extreme pain. Why is that being done, Ron?

Ron Besser  
Well, it could be cabal. I don't know how the illness is sustained.

Immanuel  
I am not the cabal. I am Immanuel. I am of the Trinity, Ron, and as such I convey to you and to the trinity of Urantia the following information: number one. Tell them, Ron.

Ron Besser  
Folks. We have taken slightly over an hour on the telephone companies organization. They tend to cut us off over an hour. If you want to hear more of this, we'll let them cut us off if that is what they're going to do and then within 10 minutes, I will reinstitute another meeting that we have now on using the same architecture. Just be aware that if we are cut off, let it happen and then telephone back in. I will reopen the Light Line in about five or 10 minutes. I'm sorry Father, for business.

Universal Father  
That's all right, Ron. Now I am the Universal Father. Ron, you are in pain from the tip of your toes almost up to your waist.

Ron Besser  
Yes.

Universal Father  
That is to subside. You are most grateful and I know that, thank you.

Ron Besser  
I thank you, Father.

Universal Father  
I want you to know, Ron, that you're a pain in the neck.

Ron Besser  
I get fed information, Father, that is personal and I apologize. It becomes known when I repeat it in mind. I don't mean to do it but there it is.

Universal Father  
I apologize for getting up on you for it. I now understand the mechanism.

Ron's Thought Adjuster  
This is Adjuster. I'm not doing that. The Deity Absolute is, Ron. 

Ron Besser  
I welcome Him wherever he is positioned.

Deity Absolute  
Thank you, Ron, I'm hearing this now. It is vitally important to all of you as small a number as you are to hear this.

Immanuel  
I Immanuel, now over the panacea of Dominion past and future do declare you a hostage not of the supreme but of the cabal, and as a result, you are not held accountable but you're nothing but accountable. It tells us of the thinness of their authority. I, Immanuel of Nebadon and of the Dominion now speak the truth. We, the Universal Father, the Eternal Son, and the Infinite Spirit do hereby declare that you Ron are eternal, but you need to go through the process.

Ron Besser  
Thank you.

Immanuel  
You have no other way of assignation, but a mere thank you is enough. But your whole body is into it. And we have received the bow of acceptance. I never met a human who could do that. Fully, those of you who are attending today and we can almost put you on one hand are going to hear something very unusual. It's a shame the rest of them are not attending. number one I Immanuel of Nebadon and of the greater universe declare you Ron unexpectedly done as a human. You must become morontial. We will see to it eventually. But number three, we are fully aware that your illness is modest to your understanding and that the cabal is constantly hitting you on the body and the mind. You have withstood it perfectly with our help. Fully, Ron this: your mind fires in spite of our proscription. We accept. 

Ron Besser  
Yes.

Immanuel  
I want you to be known as the father of a cabal with Urantia.

Ron Besser  
Most have to know the word first.

Immanuel  
The truth of the matter is Father has cleared Urantia entirely of the cabal now. It doesn't exist anymore, folks. You are free. And Michael affirms to you it is who they say I am and it's not. I'm afraid so. What does that mean?

Ron Besser  
It could mean several things. I stand back.

Universal Father  
Thank you. You must understand everyone listening that I am the Universal Father and I will not have a discussion of this nature so vitally important without the Eternal Son and the Infinite Spirit attending as the Trinity. You. Miss Ginsberg, to recognize you, are fully in control if you need to say anything.

Ruth Bader Ginsburg  
Ron Besser, we are now going to go into an extraordinary conference. I want you to pull down this Light Line for now.

Ron Besser  
One moment.

Michael of Nebadon  
This is Michael of Nebadon. I will give you the signal, Ron.

Ron Besser  
Thank you, Michael.

Michael of Nebadon  
But I want to say this: Ron you have stepped right into the middle of the heart of the controversy over Urantia. You didn't mean to do anything but hold a Light Line. But remember that when you hold the deity in response to you they are truly honest and ready to make decisions with you. Let me tell you this:
 • You are no longer holding forth as a mere human.
 • You are in part, part of the morontial Supreme Court. There is nothing further we need to speak to in this discussion and we are asking for you to pull it down and end it when I tell you. This Light Line is extremely important. Ron holds it mainly on his own characterization of the extremity that I am placed in and that he needs to participate at least with the angst that I feel for what has happened to you, Urantia. I am going to close this in a moment and when I do Ron, stay away from any further Light Lines until I tell you. Good. This is Thursday the 11th of July 2024. There are no scheduled Light Lines until Sunday. Hold your Sunday Light Line. You will be available, Ron. You are not sure.

Ron Besser  
I am positive I've got the order to shut down.

Michael of Nebadon  
Indeed you do.

Ron Besser  
My feeling, if I may press this, is that my life is over and that I die within days.

Michael of Nebadon  
Proceed as normal and I will get to you later on about what is proposed. Meanwhile, folks, thank you for listening. I'm going to have Ron shut the Light Line down now.

end
7
Part I - The Pleiades Concerns
First Minor Concerns and Then the Pleiades have a say - this is an incomplete Part I. 
Part II is not prepared yet and may never be revealed - state tune  . . . .
Michael of Nebadon
The Deity Absolute
The Universal Father
T/R: Ron  Besser
July 12, 2024

For those who are wondering about the Lightlines for possibly Friday, today the 12th of July, it is impossible to know now just what schedule we have to report on.

Michael of Nebadon has been pondering the situation on Urantia.  You do understand we as a group have to take into account what Urantia is doing among the nation states and people in general on the planet for a good contact to be made and some idea of WHAT Michael of Nebadon wishes to do.  This email is most concerned about what the Creator Son wishes to say about the general conditions now prevailing on this planet, called Urantia by the heavenly hosts.


PREVAILING CONDITIONS  ON  URANTIA (JULY 12TH, 2024)

“This report is made in the usual format, but it also made so certain members of the morontial capitals may also read it for students of the old Urantia  Book may gather a statement about their home sphere:

“WE are quite sure Ron is failing just enough to enjoy this presentation, and we are sure, just enough, to detail the fact that this transmitter is not allowing sufficient kinds of information through to entice the former wards of the Universe Provost, to fully entertain the natural condition of certain city states to report in entirely.  Therefore, the following:

1 - There is nothing to say about SE Asia you already do not know.  There rest of t he world c an be summarized as follows:

2 - SE Asia - the status quo remains in place;

3 - The United States: the US Supreme ‘court will likely rule that there is no law in place to determine the fairness of the universe over what is to be done about Donald Trump’s ill advised proclomation this morning (12 July 2024), that he alone will determine the efficacy of who and how much the entire world owes the US for its bland view that it can rule the oceans.  This is so exceedingly dangerous we cannot predict what will happen if the US insists on it even with allies;

4 - There is little to report concerning the EU (European Union ), and for that matter the Czech Republic and Poland remain silent on the acquisition by certain States withing the EU, of the sale of F16's to certain member States which wish to share them with the Ukraine.

The United States does no wish to sell F16's to combatants in Europe or the Middle East because they are so lethal no one dare approach one and live if they have hostile intentions;

5 - The Ukraine has no intention of playing fair with these planes and the US has warned Russia and Poland it has no intentions of entering the Europena view of the Ukraine war.  Any hostilities must be in or from the EU in those intentions.  We view it as a “Thank Goodness!”  Such was stated by t he Secretary of State recently;

6 - The United States is a five hundred pound canary in the coal mine.  That means if it is harmed at all there are consequences and Russia and China give it wide berth,  However, the danger lies in triggering compacts signed between the US and the EU over defense obligations.  Russia is keenly aware the US and Poland have such a signed document abrogated mostly by Poland become part of the EU;

7  - The last vestige of EU obligations to the United States is in Great Britains, and since GB is now removed from the EU, it is not longer necessary to be concerned about that obligation to the United Kingdom today;

8 - And finally, this is NOT the last report of this nature.  Ronald Besser is quite necessary to maintain them; however, we are informed that he is facing a difficult tow or three days and must advise all that if he does not make more of t he international reports concerning the State conditions of the European Union (EU) then we have failed to keep our obligation not only to Ron, but to all of you.

For that reason we state the following to Ron Besser and the rest of you, we are not of the EU or other States, but we are the Pleiades.THE PLEIADES as State Conformers on Urantia
“I am MICHAEL OF NEBADON, and Ron is as surprised as I am.

“For Reasons of State, please Ron: stand down momentarily until I get what this new voice is.  I thought this was my onw “State Department” reporting, but apparently not so.

“WE wish to inquire just how the Pleiades are involved here?

 
The PLEIADES RESPOND:
“As friends of the United States in particular, your Highness.


MICHAEL OF NEBADON responds
“Ron you are absolutely correct.  The Pleiades are extra-universe.  I am particularly interested in your take on it Ron . . . .

Ron Besser - Thank you ver much Michael of Nebadon, I will respond quickly:The UNIVERSAL FATHER responds first:

“I am consequentially important in this development.

“I am the UNIVERSAL FATHER, and I take all cross-talk highly important.  Ron you are feeling rough and caring but you must see this through:

1 - AS FATHER, I insist on being informed why Ron, receives a message like this when I have never been informed of the intention of the PLEIADES to ever talk or speak as they have done here.

2 - Ronald L. Besser is an assigned transmitter, and not a part of the Missions to the planet Urantia, of the Satania Constellation near the Nebadon border with the 1st Outer Space Level geographically.  The 2nd Outer Space Level is not operative at all but contains several important Constellations, WE look at as conditional to life before the FIRST OUTER SPACE level is ever operational.
- - - - - -
[Ron here - what I think that means is the Father holds certain planetry developments in the 1st outer space level as preliminary to all other life to be created there and represent an organization for the first Creator Sons establishment to open the 1st Outer Space level to establishing life there.  I leave this to the speakers for further descriptions.]
 - - - - - - - -

FATHER speaks - “You are correct Ron and leave the rest to Me to figure the Pleiades interest in the Urantia sphere.


The DEITY ABSOLUTE speaks:
“You Ron are being exceedingly careful with this, as it is a brands new precedence to your view and you must make sure you are reporting this correctly.  I am the DEITY ABSOLUTE, and I know you know who I am, but most reading this are poor Urantia Book readers (except for a few), and it must be decided just how important the Pleiades are to Urantia information like this.

“I AM NOT RULING this in or out just yet.  But the Pleiades have taken an extraordinary step to cross address Ron like this, and this just proves that Ron is an exceptional carrier of trust and concerns to URANTIA and to MICHAEL OF NEBADON, to have allowed this statement in the usual manner escalate to this degree.  Ron close this down at once.  

Ron Besser- I will of course stop now as ordered.  Thank you.

[If there is more to this I will print it for the readers when I can.  Ron.  MICHAEL OF NEBADON, I am as interested as Ron is in this dust up over nothing really but it is a new precedence to Me too.  Thank you. MICHAEL OF NEBADON ]

K
8
General Discussion / Re: Rising Urantia temperature
« Last post by weydevu on July 12, 2024, 11:19:59 am »
I remember something to that nature also Valerie, and I believe Urantia was to be moved at least 1 million miles or so from it's orbit closer to Mars. But moving to another constellation I also believe it will be sometime in the later future.  However, like you, I also would like to hear an update.
9
Lightline USA, July 11, 2024

This is an unscheduled and unannounced Thursday Lightline USA on July 11, 2024 
with important information for all.
                   
                                            Your host is Ron Besser


Here is the link to the recording: 

https://www.conferencecalling.com/recordings/1528070/251848/VCISPREC02_251848_20240711_110233
10
General Discussion / Rising Urantia temperature
« Last post by SonsofGod on July 11, 2024, 10:58:38 am »
I could not find the transcription to quote it, but I remember that Creator Father said about three months ago that Urantia was moved into another constellation and we will notice the difference in the temperature in about three weeks. Could we receive e an update on that please? 
sonofGod
Pages: [1] 2 3 ... 10