Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 10
1
Thank you Amethyst for getting the tape up for all. Ron knows I had a showing with real estate agents this morning, and when I finally got to my desk, I saw the special notice. I got on about half way through, and it’s so comforting to know the tape is coming to us for review.

I thank all the Speakers for THEIR message to us to be encouraged during these times, and to Stand Tall For God.  And I say this:  I am most encouraged that They set up a special LightLine tells me that we have some real FRENDS. With all on their plate They take the time to set us straight. Reminds me of someone we all know, doesn’t it?    ...S.
2
Special Lightline USA - 14 AUG 2020 

Requested by Michael of Nebadon & Machiventa  - encouragement to continue despite another rebellion
  • need for us all to stand tall in and for Fathers will
  • Urantia needs to be cleared to remove rebel spirit philosophy that humans are to do their will instead of the Fathers will
  • Avalon, Alvoring and Hensalon bestowal planets are also being hit with another rebellion
Thank you to the Universal Father, Jesus, Michael of Nebadon, Machiventa, Gabriel, Solonia, Van and Adjusters.

https://www.conferencecalling.com/recordings/1528070/251848/VCISPREC02_251848_20200814_120246
3
Speaker: Lemuel
Subject: Letting go of worries.
Location: Girona, Catalunya, Spain.
Date/Time: 14th August 2020  22:02 Local  20:02 Z

https://app.box.com/s/n9ir36mv6n1fkn87d0lq76pqseezthte
4
To everyone:

Ron Besser has been asked by Michael of Nebadon and Machiventa Melchizedek to hold a Lightline USA conference call at 3 PM York time today  14 AUG 2020.

Call in with the same dial in information you would use for the Sunday and Tuesday Lightline USA calls.

All are welcome.

Thank you.
5
TRANSLATIONS / 14.8.2020 - Machiwenta o walce z buntem
« Last post by Andre_P on Today at 11:42:52 am »
Ta sama wiadomość po angielsku :
https://forum.serara.org/index.php?topic=15630.msg88845#msg88845
Przekazała : 7inOcean, członek bohater
Kategoria / Temat : Mówi Melchizedek Machiwenta / Melchizedek Machiwenta o walce z buntem i trzymaniu się z nami
« 14 sierpnia 2020 r., godz. 03:47:36 »


Nauczyciel : Melchizedek Machiwenta
Przedmiot : Walka z buntem i trzymanie się z zespołem Michała
Przekazujący : Sue Whiley czyli 7inOcean
Lokalizacja : Geelong, Wiktoria, Australia
Data / godzina : 14.8.2020 r., godz. 17:00 czasu wschodnioaustralijskiego


MM : Nie trzeba myśleć o tym, jako o formie potępienia. To naprawdę jest raczej wojna. To nie mówią rebelianci. To ja, twój mentor i przyjaciel, Melchizedek Machiventa. Nie ma innego sposobu, jak tylko dotrzeć do ciebie, aby znów być na koniu. Wyczuwasz przypływ energii na swój sposób . Tak właśnie jest, bo jestem obecny tutaj w twoim umyśle, kiedy rozmyślasz nad tym, dlaczego tak często kończy się to niepowodzeniem, powodując upadek większości z was. Nie jesteś jedyna. My także, po tej stronie zasłony też mamy robotę z tym, żeby mieć się na baczności, kiedy ci buntownicy czają się w tak wielu zakamarkach, że często jesteśmy zaskakiwani. Proszę Siły Łącznikowe, aby ich odszukały i usunęły, ponieważ nie służą niczemu z tego, co teraz będzie prawdziwą Misją Magisterską w terenie, kiedy sprawy wymykają się z rąk i spod kontroli.

Sue : Czy to jest czysty kanał Ojcze ?

Sue : Słucham...co chcesz powiedzieć Machiwento ?

Dostrajacz Myśli : Tak Sue, idź naprzód z tym, co mówi Machiventa, bez zgadywania, po prostu słuchaj.

Sue : Tak, dziękuję.

Sue : Śmiało, drogi Machiwento.

MM : Dobrze, że w końcu zwracam uwagę kogoś, kto stoi naprawdę twardo na ziemi. Nie masz tego brać na siebie, ale jako wysiłek zespołowy twój z twoim Dostrajaczem i ze mną. Szykuje się wiele rzeczy, o których mogę ci powiedzieć nie przebierając w słowach. Ron jest teraz tak chętny do naprawy oczu i ciała, jak i umysłu. Mamy nadzieję, że wróci w dobrej formie. To się dzieje właśnie teraz, kiedy mnie słuchasz. Nie pomieszaj tego, kiedy to mówię.

Sue : Tak, drogi bracie, przyjmuję zalecenie, żeby słuchać i nie domyślać się ani nie przypominać.

MM : Nie ma sposobu się dowiedzieć, jak ci buntownicy pokonują ciebie i innych, że cichniecie tak, że zastanawiamy się, dlaczego ?

Sue : To straszne Panie, nie kłamię.

MM : Jasne. To nie jest zabawa, to jest tak powszechne, że musicie zachować czujność i spokój, bo wkrótce będzie tego więcej, niż teraz możecie sobie z tym poradzić . Ja też tu nie leżę. Prawdę mówiąc, jest teraz tak wiele tego, co wiemy i nie możemy wam powiedzieć z racji stanu, bo jest za wcześnie podawać cokolwiek ważnego, dopóki nie dowiemy się, jak sprawy się potoczą, w taki czy inny sposób.

Sue : Machiwento, czy mogę zapytać, dlaczego tak jest, że często wpadamy w taką depresję z powodu całego negatywnego dramatu, który się odbywa i powoduje, że po prostu zastanawiamy się, jak sobie z tym poradzić i zachować względny spokój i dystans, jakby to było coś, z czym nie możemy nic zrobić ?

MM : To dlatego, że zdajecie sobie sprawę z prawdziwej trwającej bitwy i cierpicie po cichu na swój własny sposób. Jest to tak niesptykane, że my też tego nie znamy, tak jak wy. To nawet nas zadziwia, jak udaje się wam utrzymać na powierzchni. Oczywiście to w głównej części wynika z waszej wierności i zaufania do Dostrajacza Ojca i Syna, który w was mieszka, aby utrzymać jakąś formę przetrwania. Macie do czynienia z prawdziwym problemem buntu, który może was obrać do kości i nie wiecie, gdzie się podziała skóra i dlaczego jesteście goli, bo nic nie widać. Oto jakie to jest pokrętne. Bez wątpienia zdajecie sobie sprawę z długości czasu rozbierania was do absolutnego minimum. Tak się składa, że wiem, że jest niewielu z was rzadkich na ziemi, którzy potrafią odróżnić szczura od gołębicy. Niech będzie. Jest więcej do powiedzenia.

MM : Oto, co myślę w sprawie Urantii, kiedy Michał zajmuje się bardzo wieloma zamieszkałymi światami, które świerzo znalazły się pod obstrzałem tych buntowników, którzy wydają się nie wiedzieć, co zostawiają za sobą. Jestem tak samo zdenerwowany, jak wy, z powodu wszystkiego, co do tej pory się stało. Jest tak wiele rzeczy, którymi można się zająć, gdy stajemy na wysokości zadania i po prostu gromimy tych buntowników z miejsca. Nie są już dobrze widziani na Urantii i nie mogą też już się czaić na żadnym świecie Michała.

MM : Trzymajcie się z nami drodzy. Zachęcam was wszystkich do zrobienia tego samego, ponieważ to wszystko w pewnym momencie minie i będziemy mieli czyste powietrze do oddychania i na pewno flagi będą powiewać. Na razie pozostańcie z nami w pogotowiu, gdy prowadzimy tę walkę i toczcie dobry bój wiary, bo wszyscy dobrze o tym wiecie w głębi, wraz z mieszkającym w was Dostrajaczem.

MM : Tu Melchizedek Machiwenta i na razie na tym kończę. Dobryego dnia i życzę wam wszystkim dobrze i bądźcie w dobrym nastroju.

Koniec.

Uwaga przekazującej – Sue : Dziękuję Machiwento za tę zachętę, żeby trzymać się z Tobą i Michałem, gdy to się rozwija. Modlę się, żeby Ojciec był z wami, z Michałem i całym zespołem Misji. Amen.
6
Teacher: Machiventa Melchizedek
Subject: The Battle of the Rebellion and to Keep With the Team of Michael
T/R: Sue Whiley aka 7inOcean
Location: Geelong VIC Australia
Date/Time: 14/08/2020 5.00pm (AEST)


MM: No need to think it is a form of chastisement. Rather this is war really. No it is not the rebels here. This is me, your mentor and friend, Machiventa Melchizedek. It is with no other way than to reach you to get back on your horse. You sense a surge of energy your way. That is so, as I am present here in your mind as you dwell on what the debacle that has so often goes in taking most of you down. You are not alone. We too on this side of the veil get a working as well to be on guard as these rebels lurk in so many crooks and crannies we are often caught out in surprise. I am asking the Liaison Forces to seek them out and remove them as they are not serving any one in terms of what is now going to be a real Magisterial Mission on the ground as things are getting so out of hand or kilter. 


Sue: Is this clear channel Father?


TA: Yes Sue, go with what Machiventa is saying, no guesswork here just listen up.


Sue: Okay thanks.


Sue: Go ahead dear Machiventa.


MM: Good, I am finally getting the attention of someone who has real boots on the ground. You are not to take this on but as a teamwork effort on your part with your Adjuster and with me. There is much afoot, that I can tell you. No mincing words here. Ron is so out right now to mend those areas of eyes and body as well as mind. He will be back in good shape we hope. For now you are listening to me as this goes. Do not get this mixed up as I speak.


Sue: Yes dear brother, I am taking the cue to listen and not to use guesses or memory.


Sue: I am listening...what do you have to say here Machiventa?


MM: There is no way in knowing how these rebels get the better of you and others until you go so quiet we wonder why?


Sue: It's terrible Sir and I do not lie here.


MM: Sure. This is no game, it is so prevalent that you need to keep your vigil and remain calm in what is soon to be more than you can handle now. I am not lying here either. To tell you the truth, there is so much we know now and cannot tell you for reasons of State and that is because it is rather premature to release anything of worth until we know how things play out one way or the other.


Sue: Machiventia, can I ask why it is so that we often get so depressed with all the negative drama going on that it makes for those of us to just wonder how we are to deal with it and stay relatively calm and aloof as if it is not something we can do anything about?


MM: That is because you are realising the true battle at hand and you suffer silently in your own way. This is so unusual that we do not have such a precedence as this has presented to you and to us. How you manage to stay afloat even amazes us. Obviously, it is due in most part to your faithfulness and your reliance on the Father-Son Adjuster that indwells you to keep some form of subsistence. You are dealing with a real issue of rebellion that can strip you to the bone and you wonder where the skin went and why you are laid bare, staring at nothing. That is how devious this becomes. No doubt you are aware of the length that they will go to strip you down to bare minimum. I happen to know that there are a few of you who are of the kind that is rare on the earth that know how to tell the difference between a rat and a dove. So be it. And there is more to tell.


MM: Here it is that I speak my mind on the issue of Urantia as Michael deals with the many more inhabited worlds that are coming under fire by these rebels who cannot seem to know what they are causing in their wake. I am just as upset as you are over all that is up to this point. There is so much that can be dealt with as we rise to the occasion and just rebuke these rebels on the spot. They are not welcome on Urantia anymore and are not to be lurking at any world of Michael’s either. 


MM: Do keep with us dear one and I encourage you all to do the same as this will all pass over at some point and we will have a clear air to breathe and get the flags flying for sure. For now, stay on cue with us as we go with the battle and fight the good fight of faith as you all know it well in yourselves with your abiding Adjuster. 


MM: I am Machiventa Melchizedek and I sign out for now. Good day and I bid you all well and in good spirits. 


End

T/R Note - Sue: Thank you Machiventa for these encouragements and to keep with you and Michael as this develops. I pray the Father be with you and Michael and all the Mission Team. Amen.
7
Noted Charles and it seems to be working fine on my end, thank you so much for this amazing work. The last couple of days the original forum site went down and was out of service, I am appreciating the backup alternative site. Its handy to have in case the website here goes down and we are wise to note down the new website to go to. As with Amethyst, may I say many thanks to you  Charles as it gives so many of us the wherewithal to keep in touch and on the go on what is transpiring. Cheers mate!

Sue/7inOcean
8
Charles--This is indeed a wonderful thing you have done!  It may prove to be a real lifesaver one day.
9
Music Compositions And Other Artistic Expressions / Re: Love in a pandemic time
« Last post by JuliodaLuz on August 13, 2020, 10:20:18 pm »
Brasília, Brazil, August 13, 2010.


Subject: Advance in the new Book. I finished the first part of three parts. If I publish a trilogy, as I intend to do, then I have finished the first book of the trilogy.

The New Book I am writing has the provisional title: Love in a time of pandemic.


It's a trilogy. That is, three parts. Part I, Truth; Part II, Beauty and Part III, Kindness.

Possibly, I will transform this book into three, as I will still have to make a bilingual book, Portuguese and English. If I don't divide the book, it will have many pages, considering that it is a version with two languages at the same time.

The good news is that today I finished chapter 21 which is the last in part I. So, the first book in the series is ready. But it is yet to be revised.

I still have parts II and III also with 21 chapters each part.

When I finish writing part II and part III, that is, the next two books, I will do a big final review.

And after the big final review, I will send the file to my editor.


======= 

Brasília, Brasil, 13 de agosto de 2010.


Assunto: Avanço no novo Livro. Terminei a primeira parte de três partes. Se eu publicar uma trilogia, como eu pretendo fazer, então, eu terminei o primeiro livro da triologia.

O Novo Livro que estou escrevendo tem o título provisório: Amor em tempo de pandemia.


É uma trilogia. Ou seja, três partes. Parte I, Verdade; Parte II, Beleza e Parte III, Bondade.

Possivelmente, irei transformar este livro em três, pois ainda terei que fazer um livro bilingue, português e inglês. Se eu não dividir o livro, terá muitos páginas, considerando que é uma versão com dois idiomas ao mesmo tempo.

A boa notícia é que hoje eu terminei o capítulo 21 que é o último da parte I.  Então, o primeiro livro da série está pronto. Mas ainda vai ser revisado.

Ainda tenho as partes II e III também com 21 capítulos cada parte.

Quando eu terminar de escrever a parte II e a Parte III, ou seja, os dois livros seguintes, eu irei fazer uma grande revisão final.

E depois da grande revisão final, vou enviar o arquivo para meu editor.
10
New Mirror Address

The mirror address is now https://mirror.forum.seraradomain.org/

There is a link to it at the top of the page now. On the mirror site, the link points back to the main site.
Pages: [1] 2 3 ... 10