Recent Posts

Pages: [1] 2 3 ... 10
1

News appeared today in a local media (Barranquilla-Colombia). I bring it to publication, just to share. ThanksIn Isabel López: more than 20 people are fasting for a long time because "Jesus is coming on January 28"


"The Lord is going to kidnap them," said a complainant. Incredible, but true. In the Virgen del Carmen neighborhood, in the Isabel López district of Sabanalarga, a religious group is on a prolonged fast and is confined to a house where the church works because "Jesus is coming on January 28." There are more than 20 people that they have been fasting for a long time since December because "the Lord is going to kidnap them," on the date mentioned. This was indicated by a woman from that community in Atlántico in Noticias. "They stopped eating, they are skinny because the Lord is going to kidnap them, They are going to take them on January 28. The people are worried. There are children who are there and they are not eating, "he said." They gave away all their belongings, "he added. According to the complainant, the group belongs to the 'Berea'. "They are not eating because they are going to be contaminated," said the woman. Jorge Luis Manotas, mayor of Sabanalarga, said on the subject that "it is an extended fast that the religious group has." "The ICBF was present and verified the state of the children, "he added in Atlántico in Noticias.Aseg She urged that if there is "any affectation in the children, we will intervene."
2
Here is a better answer from Jesus regarding a question on our saturday LightLine about how he would teach in our times. And I quote here, "I shall from time to time awaken persons to whom I shall dictate through their heart all that is now, during My presence here, happening and being discussed. What is written down will, within only a few weeks and days, be multiplied in many thousands of identical copies in a artful manner well-known to the then living people and thus become accessible to them. And the people in those days, almost all of whom will be able to read and write, will be able to read and also understand the new books. This way of spreading My teaching from the heavens, given anew and uncontaminated, will then make it possible to reach the people all over the earth much more quickly and effectively than is possible now through messengers in My name by word of mouth."
3

Our Master of Ceremonies tonight was Tarkas, he spoke to us, as well as Michael of Nebadon and Van did. Celestial Teacher Miriam came to introduce herself as my personal teacher.

Below is the link to the tape:

https://www.conferencecalling.com/recordings/1577801/743814/VCISPREC01_743814_20210125_120405 
4
The loss of the Creative Spirits is almost total.  I had a discussion this morning over this issue and mostly it was a sad case of letting the matter end itself as it must do.

Father is not directly involved in the care of what is to be done for or with the Creative Spirits.  Where that authority resides is with the Infinite Spirit , and the Master Spirit of choice.  For that reason we have no direct link to those connections to tell you much, except they have decided to remove the Creative Spirits upon the decision of the Ancients of Days to transfer the  seraphim of jurisdiction to Uversa for remediation.  How long that may take or when it will be done is not acted upon yet.

Meanwhile we have to report that no such thing has occurred yet and the Creative Spirits remain active yet on Urantia in particular with regard to seraphim who are now so mischevious they are no long considered part of the spirit regime acting on Urantia all all.  I am unable to explain why that has not been done but that is why no further concern is stated.

We will just have to wait it out Weydevu for the definitive answer to us over this travesity and misinformation they produce all the time.  K.

You must also remember this affects all Creative Spirits in the local space area and so the Creative Spirit of near Local Universes are also affected in the same way.  The answer has to come from the Local Universe and the places they dwell within.  Nothing further can be reported now.

END
5
Hi Pliktarious, some time back, in that same topic, I explained what the Nesara/Gesara is all about. You can see it here.
6
Hi Clency, its nice that we have an optimist among us`as well as a Guru and excuse my ignorance but what does" Nesara/ Gesara" stand for.
7
Thank you for your comment Ron, I pray I will be an asset and not a liability. I hope to be like a Navy Seal and move out on a moments notice when the word is given. However there are always loose ends to take care of and preparation to deal with but I am ready.

I also thank you for your response to my second question but you forgot the first question I ask about the seraphim. Also to go along with that first question;  Is Mother Spirit anger concentrated on Urantia and You or is She this way toward Her whole creation?  And why is it that no one will curtail Her actions?

Domtia

Weydevu
8
TRANSLATIONS / 25.1.2021 – Poprawki i uzupełnienia do poprzedniej wypowiedzi Rona
« Last post by Andre_P on January 25, 2021, 11:43:09 am »
Ta sama wiadomość po angielsku :
https://forum.serara.org/index.php?topic=16690.msg91738#msg91738
Przekaz: Ron Besser, administrator, członek bohater
Kategoria / Temat : Co się dzisiaj dzieje, jeśli cokolwiek / Niezgoda, powstanie, odmowa - zmieniające się elementy wszechświata
« Odpowiedź nr 2, 23 stycznia 2021 r., godz. 21:20:23 »


23 stycznia 2021 r.
Bóstwo Doradztwa
Przegląd poglądów Rona na forum na bunt i powstanie
Jork, Pensylwania, 21:40 czasu miejscowego
Przekazujący : Ron Besser

Tu Bóstwo Doradztwa

„Przejrzeliśmy pierwszy post doradczy Rona Bessera powyżej: (Patrz tłumaczenie z 24-go stycznia.) Zasadniczo jest to poprawne i chwalimy go za dokonanie przełomu, żeby w końcu zobaczyć, co się dzieje się wszędzie w Superwszechświecie Orvontonu.

„Z tego powodu stwierdzamy, co następuje :

„Ron popełnił po drodze kilka grubych nieścisłości, głównie dlatego, że jest on dosłownie uczulony na bunt serafinów na Urantii. Co więcej, ma poważną alergię na buntowników Lucyfera na Urantii, a nie jest to w zupełności powód, dla którego całe jego ciało spuchło, ale częściowym powodem jest to, że znów w zeszłym miesiącu wstrzyknięto mu trujący cyjanek.

„Wyjaśniłem to OJCU Wszechświata, ponieważ On musi wiedzieć, co się znowu dzieje na Urantii i musi to powstrzymać, choćby po to, aby uratować więcej istnień, które oni planują zrujnować tutaj dlatego, że te istoty stoją na drodze ich planów przyłączenia Urantii do rządzenia przez nich.

„Z tego powodu Ojciec nie wystawiał Rona na dalsze próby jako wznoszącego się człowieka i poddaje go próbom jako całkowicie stosownym dla spraw, które Ron zwalcza zębami i pazurami i z tego powodu musimy się poskarżyć, że On prawie nie bierze jeńców, ale zapewnia, że niewielu jest obecnych wokół niego, którzy potrafią go skłonić do walki o to, co uważa za już dobrze ustalone. Podziwiam też Rona za to, że znosi dziecinne sztuczki różnych klik, żeby wytrącić go z równowagi, ale one w rzeczywistości prawie nie działają.

„Dalej, jeśli chodzi o różne elementy buntu na Urantii, Ron poprawnie zidentyfikował dwóch bohaterów i ich wzajemną niechęć do siebie.

„Dalej on mówi o jednym z nich, że domaga się odszkodowania za utratę najwyższego i jest w tym w pełni i całkowicie poprawny, a my uważamy ich za oburzających i że są w błędzie.

„Po drugie, utrzymuje, że pozostałości buntu Lucyfera starają się o władzę nad odstępczymi planetami z materialnymi ludźmi i w tym też ma rację.

„Jednak, gdzie popełnia fatalny błąd, to w tym, że cały mechanizm Wszechświata Nadrzędnego nie może tolerować tych buntowniczych grup, chyba że są to ich obskuranckie wersje, a oni mogą udowodnić, że mają argumenty przeciwko obecnemu panowaniu duchowej hierarchii omówione w Księdze Urantii. Ron wątpi, czy potrafią cokolwiek udowodnić oprócz tego, że są żądni władzy i szukają dobrej pozycji, ale zgadza się, że jeśli tak jest, to niech tak to idzie.

„W końcu odbyłem konsultację blisko z OJCEM i On się zgadza, że nie ma już potrzeby ciągnięcia skarg kliki serafinów, ponieważ kwestia najwyższego jest dobrze rozstrzygnięta i bunt Lucyfera też jest już rozstrzygnięty i że nie powinno być dalszych problemów na Urantii, poza oczyszczeniem planety i pozostawieniem tego, co zostało, aby znaleźć pokój między jej własnymi elementami, żeby czas wszystko uzdrowił.

„Z tego powodu stwierdzamy, co następuje :

„Ron Besser ma oglądać świt nowej duchowej ery na Urantii tak długo, jak tylko będzie mógł.

„Besser nie ma prawa pozwolić nikomu ujawniać kim jest i jak jest zrobiony oprócz siebie samego i nie może używać tytułu Radcy, lecz zawsze Komisarza i to jest obecnie w pełni do przyjęcia dla OJCA. Jeśli to się zmieni, to Ron bez wątpienia zgodzi się na to. On musi także przestrzegać wszystkich praw Ducha, a to znaczy, że ma wszelkie powody, by robić to, co robi i prawie zawsze ma dobry powód dla tego, co robi. Jest jeden wyjątek, a jest nim jego gra na pianinie i prosimy go, żeby się postarał o dobry fortepian.

„Ojciec nie widzi w Ronie żadnych złudzeń i to jest tak rzadkie, że jest to wyjątek i jest to wystarczająco wyjątkowe, żeby go wezwać do rady komisji handlowej, którą powołamy na Urantii z racji stanu, których tu nie podamy. Jesteśmy pewni, że musi wziąć pod uwagę kilka lat, aby przyzwyczaić się do tego autorytetu, a przez te kilka lat ma Radę Melchizedeka Mantutii i temu może w pełni zaufać.


„W końcu, tu RA, jestem Bóstwem Rady, Doradcą MICHAŁA NEBADOŃSKIEGO i Jego personelu, ponieważ mogą Nas potrzebować. Z tego powodu stoimy w zawieszeniu do czasu wezwania na sesję wykonawczą po prostu w celu ustalenia, jak wkrótce wprowadzimy JEZUSA w Świat Krzyża.

„Jestem RA, Bóstwo Rady Wszechświata Lokalnego Nebadonu i Wszechświatów Lokalnych Sfederowanych z Nebadonem dla obopólnych korzyści. K”

KONIEC
9
Threads for New Transmissions / Re: More Words From RA
« Last post by Majesthia Gondo on January 25, 2021, 09:27:41 am »
Thank you Mr Ron for this clarification regarding Ra and Anton. If Ra is Anton, then he has been working with me for a long time. Because we have received several messages from Anton.
 My experience which chickens is what I see on the Serara Forum.  And you understand what I 'm talking about. 
I just read the very enriching LightLine transcript made by SongatSunrise, to whom I say thank you again for these transcriptions for us who do not understand English. 
10
AUDIO TAPE Transmissions Here / Re: New Man in the White House
« Last post by occerpa on January 25, 2021, 09:16:40 am »
Thank you for your kind response to dreamcat01, which I find very friendly and outstanding. I can see that you understand very well how the show is different depending on the viewing site and whether you take part or just watch it from a distance. I have even considered that if the interventionist policy of your nation is the one known to remove and appoint presidents at convenience in our suffering and defenseless peoples, the possibility should be opened to give us a voice and vote in the presidential elections (...). In fact, we in the forum can understand that all that disastrous and inhumane policy that the American empire and its allies have maintained, has responded to the dictates of the design of slavery and control of the Rebellion and not to the nature of the American people itself. But today as you and I know it and all here in the forum, we have abundant hope, thanks to the Universal Father, to our creator Michael de Nebadon, to Machiventa Melchizedek, and to a long list of outstanding personalities that we cannot close without naming with enormous gratitude to that phenomenal and glorious figure of our administrator and forum representative Ron Besser.
Thanks again Dreamcat01 for your reaction and I would just add that if you play the sax as you write, your music should sound magisterial.
Pages: [1] 2 3 ... 10