Author Topic: 19.2.2025 – Jezus o bogactwie w Księdze Urantii  (Read 406 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Andre_P

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1677
    • View Profile
    • Email
19.2.2025 – Jezus o bogactwie w Księdze Urantii
« on: February 19, 2025, 08:23:15 am »
Ta sama wiadomość po angielsku :
https://forum.serara.org/index.php?topic=21807.msg104532#msg104532
Pod : Dominick O, administrator, starszy członek
Kategoria / Temat : Dyskusje ogólne / Antychryst
« Odpowiedź nr 14, 17 lutego 2025, godz. 21:54:50 »


Teraz, gdy mam plik TXT Księgi Urantii w silosie projektu mojego ChatGPT4o, mogę zapytać o twoje stwierdzenie i obaj możemy skorzystać z analizy opartej wyłącznie na Księdze Urantii.

(Pytanie do ChatGPT)
Czy są jakieś przykłady Jezusa dyskutującego o komunizmie ? Kapitalizmie ?


(Odpowiedź ChatGPT)
Jezus wyraźnie nie popierał ani nie potępiał systemów ekonomicznych takich jak komunizm czy kapitalizm, ale jego nauki oferują wgląd w bogactwo, własność i sprawiedliwość społeczną.

Jezus i komunizm
- Księga Urantii zwraca uwagę na wady wczesnego komunizmu stwierdzając, że doprowadził on do systemu, w którym niegospodarni żyli kosztem oszczędnych i ostatecznie upadł z powodu oszukańczych praktyk osobników, którzy starali się uciec od zniewolenia w bezczynności.
- Książka mówi również, że Jezus nigdy nie instruował swoich uczniów, żeby przyjęli wspólnotowy styl życia, mimo że jego apostołowie dzielili wszystko wspólnie, natomiast pozostawiał decyzje ekonomiczne do indywidualnego wyboru.

Jezus i kapitalizm
- Jezus nigdy nie wypowiadał się przeciwko samemu bogactwu, ale ostrzegał przed niebezpieczeństwami związanymi z materialnym przywiązaniem ponad wartościami duchowymi. Często podkreślał, że postęp duchowy powinien mieć pierwszeństwo przed sprawami ekonomicznymi.
- Uznawał zasadność gromadzenia bogactwa pod warunkiem, że zostało ono zdobyte uczciwie i nie było wykorzystywane do wyzysku.
- Potępiał także niesprawiedliwe wykorzystywanie słabszych i podkreślał znaczenie hojności.

Ogólne poglądy ekonomiczne
- Główną troską Jezusa był rozwój duchowy, a nie reformy gospodarcze. Uznawał nierówny podział bogactwa, ale nie proponował konkretnych ekonomicznych środków zaradczych.
- Zachęcał do mądrego inwestowania jako formy zabezpieczenia przed przyszłymi przeciwnościami losu.
- Chociaż uznawał konieczność sprawiedliwości społecznej i uczciwości w pracy, nie dyktował konkretnych polityk, podkreślał natomiast potrzebę rozwijania przez ludzi ich wewnętrznego życia duchowego, żeby stali się bardziej kompetentni w rozwiązywaniu własnych problemów społecznych i ekonomicznych.

Wnioski
Nauki Jezusa koncentrują się na duchowej prawości, a nie na strukturach ekonomicznych. Nie popierał ani narzuconego przez państwo komunizmu, ani nieskrępowanego kapitalizmu, ale opowiadał się za etyczną odpowiedzialnością w zarządzaniu majątkiem, dobroczynnością i sprawiedliwością. Jego poglądy ekonomiczne obracały się wokół osobistej odpowiedzialności i moralnego zarządzania, a nie systemowej polityki gospodarczej.